Zaproszenie na spotkanie z reportażem Mateusza Styrczuli

Biblioteka Publiczna we współpracy z Książnicą Podlaską mają przyjemność zaprosić wszystkich na spotkanie z Mateuszem Styrczulą, które odbędzie się w środę 17.05.2023 r. o godzinie 17:00 w czytelni Biblioteki.

Mateusz Styrczula jest magistrem politologii UKSW w Warszawie; autorem artykułów naukowych i publicystycznych o tematyce bałkańskiej i wschodniej; stałym współpracownikiem miesięcznika „Czasopis”; słowianofilem i pasjonatem lingwistyki języków słowiańskich. Zna serbski, chorwacki, białoruski, ukraiński i rosyjski, jak i gwary podlaskie. Z zamiłowania jest podróżnikiem po euroazjatyckich bezdrożach, varsavianistą i numizmatykiem.

Plakat

W bibliotece będziemy mieli okazję posłuchać o jego najnowszej książce: „Krótki kurs budowania granic. Reportaże z Bałkanów, Etiopii, Europy Wschodniej, Kaukazu, Polski i Ziemi Świętej”. Jak mówi sam autor: „Książka (…) składa się z opisu moich wizyt w pozornie niemających ze sobą wiele wspólnego zakątkach Bałkanów, Kaukazu, Europy Wschodniej, Ziemi Świętej, polskich pograniczy, a nawet Etiopii. Kluczem do zrozumienia tego, czego szukałem w rozmowach z poznanymi tam ludźmi, jest właśnie granica. Ten twór, który w pewnych miejscach istnieje wyłącznie w głowach ludzi, w innych przyjmuje postać granicy wojennej – tam każdy niewłaściwy ruch może się skończyć śmiercią. Moim celem nie jest jednak wyłącznie opisanie procesu jej przekraczania, lecz przede wszystkim obserwowanie ludzkich uczuć, które wiążą się z jej istnieniem.”

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

(NN) Biblioteka Publiczna w Sokółce


Zobacz również

Skip to content