Strażacy mieli swoje święto

Zdjęcie grupowe

Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska uczestniczyła w uroczystym apelu z okazji Dnia Strażaka, który odbył się w niedzielę 14 maja 2023 roku w Sokółce.

Obchody Dnia Strażaka rozpoczęły się tradycyjnym przemarszem spod Komendy Powiatowej PSP w Sokółce do kościoła p.w. św. Antoniego Padewskiego, gdzie odbyła się uroczysta msza w intencji strażaków. Następnie pododdział Państwowej Straży Pożarnej wraz z wszystkimi pocztami sztandarowymi Ochotniczych Straży Pożarnych i Powiatową Młodzieżową Orkiestrą Dętą Zespołu Szkół i jednocześnie Ochotniczej Straży Pożarnej w Suchowoli przemaszerowały na plac w centrum Sokółki, gdzie rozpoczęto uroczysty apel z okazji Dnia Strażaka.

Przed siedzibą Komendy Powiatowej PSP w Sokółce zgromadzili się zaproszeni goście, wśród których nie zabrakło Dariusza Piontkowskiego – Sekretarza Stanu Ministerstwa Edukacji i Nauki, Bohdana Paszkowskiego – Wojewody Podlaskiego, Bogusławy Szczerbińskiej – Wicewojewody Podlaskiego, nadbryg. Sebastiana Zdanowicza – Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, dh Andrzeja Sobolewskiego – Wiceprezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Białymstoku, przedstawicieli administracji samorządowej szczebla powiatowego i gminnego z terenu powiatu sokólskiego oraz służb mundurowych i podmiotów współpracujących z jednostkami ochrony przeciwpożarowej, księży i kapelanów, a także weteranów pożarnictwa i przedstawicieli zarządów oddziałów gminnych związku OSP RP z terenu powiatu sokólskiego.

Zaproszonych gości, sympatyków pożarnictwa oraz strażaków powitał Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Sokółce st. bryg. Dariusz Wojtecki, który w przemówieniu podziękował zaproszonym gościom za współpracę i udzielane wsparcie na rzecz ochrony przeciwpożarowej na terenie powiatu sokólskiego.
Życzenia wszystkim strażakom złożyła Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska. Pani Burmistrz przekazała na ręce Komendanta Dariusza Wojteckiego upominek dla pracowników sokólskiej Komendy PSP.

Po przemówieniach wręczono odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie służbowe. Łącznie wyróżniono około 20 osób, w tym strażaków i osoby wspierające ochronę przeciwpożarową na terenie powiatu sokólskiego.

W trakcie ceremonii odznaczenia otrzymali obecni na niej uczestnicy:

 • Złotą Odznakę ,,Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” – 1 osoba;
 • Srebrną Odznakę ,,Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” – 2 osoby;
 • Brązową Odznakę ,,Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” – 3 osoby;
 • Srebrny Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” – 1 osoba,
 • Brązowy Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” – 1 osoba,
 • Brązową Odznakę Honorową ,,Podlaski Krzyż Floriański” – 2 osoby,

Awanse nadane z dniem 4 maja 2023 roku na wyższe stopnie służbowe odebrało – na stopień:

 • aspiranta – 3 funkcjonariuszy,
 • starszego ogniomistrza – 3 funkcjonariuszy,
 • ogniomistrza – 1 funkcjonariusz,
 • młodszego ogniomistrza – 3 funkcjonariuszy,
 • starszego strażaka – 2 funkcjonariuszy.

Odczytano również komunikaty o nadaniu odznaczeń i awansów, które zostaną wręczone podczas wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka w Białymstoku. Awans na stopień młodszego brygadiera podczas uroczystości odbierze jeden funkcjonariusz KP PSP Sokółka, natomiast Odznaką Świętego Floriana „Za Zasługi dla Społeczności Lokalnej” wyróżnionych zostanie dwóch druhów OSP z terenu powiatu sokólskiego.

Po wręczeniu awansów, odznaczeń i wyróżnień głos zabrali zaproszeni goście. Następnie odczytano listy skierowane do uczestników uroczystości przez Mateusza Morawieckiego – Prezesa Rady Ministrów.

Uroczystości zakończyło odprowadzenie sztandaru Komendy Powiatowej PSP w Sokółce i rozformowanie pododdziałów, po którym wykonano pamiątkowe zdjęcie oraz wysłuchano koncertu Młodzieżowej Orkiestry Dętej Zespołu Szkół i jednocześnie Ochotniczej Straży Pożarnej w Suchowoli. W trakcie jego trwania goście mogli dokonać pamiątkowego wpisu w Kronice Komendy PSP oraz obejrzeć prezentowane pojazdy pożarnicze, zarówno nowoczesne jak i zabytkowe.

Na podstawie materiału ze strony Komendy Powiatowej PSP w Sokółce
www.gov.pl/web/kppsp-sokolka
Fot.: D. Biziuk


Zobacz również

Skip to content