Noc Muzeum w Sokółce „PO SWOJEMU”

‌W tym roku w ramach Nocy Muzeum, w zgodzie z przyświecającym nam hasłem, wszystko robimy „PO SWOJEMU”. I tak: termin wybraliśmy po swojemu – tydzień po obchodach ogólnopolskich, ale nie tylko, nasza muzealna noc – „rozciąga się” aż na 3 dni – warto wtedy odwiedzić Muzeum Ziemi Sokólskiej.

Plakat

Rozpoczynamy w czwartek (18 maja), o godz. 17.00 wernisażem wystawy malarstwa Witalisa Sarosieka (1945-2012) – artysty, określanego czasem sokólskim Brueghelem, który malował Sokółkę, a jakże, po swojemu. Na wystawie zobaczymy prace wypożyczone od prywatnych kolekcjonerów – państwa Drożdżewiczów i Andrukiewiczów.

19 maja (piątek), o godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie z Urszulą Szubzdą (dziennikarką tygodnika „Niwa” i Białoruskiego Radia „Racja”) wokół zbioru jej reportaży, napisanych po swojemu – „pa-prostu”, traktujących o Sokólszczyźnie pt. „Baćkaŭščyna koleru ziamli” / „Ojczyzna koloru ziemi”.

Trzydniowe świętowanie „swojskości”, rozumianej szeroko także jako bycie „stąd”, zamykamy w sobotę (20 maja), o godz. 17.00 wykładem i prezentacją dr. Grzegorza Ryżewskiego (historyka, regionalisty, głównego specjalisty NID) na temat specyfiki tradycyjnego drewnianego budownictwa w kontekście lokalnego krajobrazu kulturowego.

(AT) Sokólski Ośrodek Kultury


Zobacz również

Skip to content