“Podlaska karawana” w obiektywie Jarosława Jakóbczaka

Piątkowy wieczór, 17 lutego 2023 r. w Kamienicy Tyzenhauza należał do króla puszczy, a nawet całego dworu. Wziął je na warsztat Jarosław Jakóbczak – fotograf amator, pochodzący z Krynek, który od 10 lat obiektywem najczęściej celuje w żubry – największe ssaki zamieszkujące nasz kontynent. 

Jarosław Jakóbczak

Wystawę miała przyjemność otworzyć Barbara Maj, dyrektor Sokólskiego Ośrodka Kultury. Fotograf zapytany o technikalia swojej pasji odpowiedział, że lubi fotografować w bardzo wczesnych godzinach porannych, a ulubionymi porami roku do wykonywania zdjęć są jesień i zima. Ma sentyment do zdjęć żubrów wykonanych na tarczy wschodzącego lub zachodzącego słońca, potwierdza jednak, że takie zdjęcie, choć bardzo efektowne, jednocześnie są najtrudniejsze do wykonania.

Co do marzenia fotograficznego, to znowu bliskie jest ono tematyce żubrów: „marzy mi się kadr z żubrami pokonującymi wartką rzekę. Marzenie trudne do wykonania na Podlasiu, dlatego chciałbym taki kadr wykonać nad Sanem w Bieszczadach.” A czym w ogóle jest fotografia dla Jarosława Jakóbczaka? Odskocznią od problemów dnia codziennego i sposobem na spędzanie wolnego czasu i poznanie nowych miejsc. Jest również okazją do poznania wspaniałych ludzi z taką samą fotograficzną pasją. Dzięki fotografii wszyscy mamy też możliwość utrwalania tego, co przemija.

Fotograf specjalnie na okoliczność otwarcia wystawy przygotował także pokaz slajdów, który był gorąco oklaskiwany po prezentacji.

Sala wystawiennicza podczas wernisażu pękała w szwach. Wcale nas to nie dziwi, bo oprócz rzadkich ujęć żubrów w ich naturalnej scenografii Puszczy Knyszyńskiej i okolic – oglądający dostają coś więcej niż tylko niż dobry kadr – po drugiej stronie obiektywu stoi wyjątkowo czuły na piękno natury obserwator, który tym pięknem dzieli się z nami.

Wystawa będzie dostępna do 15 marca 2023 r.

Jarosław Jakóbczak – laureat i uczestnik licznych konkursów fotograficznych, wśród nich: Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego im. Wiktora Wołkowa „Podlasie w obiektywie” (II miejsce), kilkukrotnie wyróżniony (w tym wyróżnienie specjalne) przez Związek Polskich Fotografów Przyrody Okręg Podlaski. Zdobywca I miejsca oraz dwóch wyróżnień w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Polska jest piękna”. Laureat Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Krajobraz naturalny Suwalszczyzny” oraz zdobywca I i II miejsca i dwóch wyróżnień (w kategorii: ssaki i w kategorii: krajobraz) w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Perły Polskiej Przyrody”. Trzykrotne wyróżniony w Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Przyrodniczej „Foto-Eko” oraz na Międzynarodowym Festiwalu „Sztuka Natury”.

Wystawy i prezentacje:

  • Wystawa zdjęć w Gminnym Ośrodku Kultury w Krynkach – 2022 r. /
  • Slajdowisko w MOAK Wasilków zorganizowane przez grupę fotograficzną
  • Krajobraźnia – 2020 i 2022 r. / Pokaz zdjęć podczas II Rajskich Spotkań
  • Fotograficznych „Zbliżenia” – 2022 r.

Więcej zdjęć autora:

(AT) Sokólski Ośrodek Kultury
Fot. Wojciech Panow


Zobacz również

Skip to content