Relacja ze spotkania z Małgorzatą Dajnowicz

70 lat temu pewien uparty historyk postanowił walczyć o Pałac Branickich… Władysław Paszkowski, pierwszy Wojewódzki Konserwator Ochrony Zabytków zapobiegł pomysłowi zrównania z ziemią podlaskiej perły baroku.

Nie tylko Pałacu, ale olbrzymiej liczby sakralnych i świeckich pomników naszej przeszłości, rozsianych po podlaskiej ziemi, które po II wojnie światowej uległy zniszczeniom. Dzięki dokumentacyjnej fotografii konserwatorskiej autorstwa Paszkowskiego (ok. 4 tys. zdjęć), wykorzystanej przy rekonstrukcji, udało się przywrócić pierwotny charakter wielu ogromnie ważnym obiektom, m.in., zabudowaniom klasztornym w Różanymstoku, kościołom w Siderce, czy w Sokolanach.

Zdjęcie grupowe

7 grudnia 2022 r. Sokólski Ośrodek Kultury zaprosił na spotkanie autorskie z prof. dr hab. Małgorzatą Dajnowicz – Podlaską Wojewódzką Konserwator Zabytków, która wraz z dr. hab. Adamem Miodowskim opracowała „Biografię zawodową Władysława Paszkowskiego białostockiego konserwatora zabytków w fotografiach zapisaną (1945-1972)”.

Spotkanie w imieniu dyrektor SOK-u Barbary Maj otworzyła Agnieszka Kozakiewicz. Rozmowę moderował Jacek Minkiewicz i nie był to przypadek, gdyż prowadzący pasją i zawodem związany jest z architekturą.

Współgospodarzami wydarzenia byli Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska wraz z Wiceburmistrzami Adamem Kowalczukiem i Adamem Juchnikiem. Zaproszenie przyjęli także Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Wiesława Burnos, dyrektorzy jednostek i szkół oraz amatorzy lokalnej historii i pasjonaci architektury.

Miejsce spotkania było nieprzypadkowe – Kamienica Tyzenhauza, obiekt zabytkowy z poł. XIX w., w którym, po gruntownej renowacji, ma siedzibę SOK. Przeszłość doskonale łączy się tu z teraźniejszością i z przyszłością, bo obiekt będzie służył kolejnym pokoleniom sokółczan i wzbogacał krajobraz miejski.

Pointą spotkania może być myśl przewodnia, cytowanego już wyżej, filmu promującego działania WUOZ w Białymstoku: „są ludzie, których życiową misją jest zachować historię dla przyszłości. (…) Wszystko, czego dziś doświadczamy – stanie się kiedyś historią, którą należy zachować, bo nie ma przyszłości bez przeszłości.”

AT, fot. Wojciech Panow


Zobacz również

Skip to content