Obchody Święta Niepodległości w SP w Boguszach

Żeby Polska była Polską! – tą piosenką Jana Pietrzaka cała społeczność Szkoły Podstawowej w Boguszach rozpoczęła świętowanie jednego z najważniejszych dni w roku – Narodowego Święta Niepodległości.

Zdjęcie grupowe

Dzień 11 listopada przypomina wszystkim Polakom, że wolność i niepodległość nie są dane na zawsze, lecz o te wartości należy nieustannie dbać i stale je pielęgnować. Dlatego Szkoła Podstawowa w Boguszach co roku aktywnie włącza się do obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Tym razem 10 listopada 2022 roku w placówce odbyły się aż trzy inicjatywy.

Najpierw cała społeczność szkolna zgromadziła się, aby wspólnie wysłuchać uroczystego montażu słowno-muzycznego wzbogaconego prezentacją multimedialną, który przygotowali uczniowie klasy V wraz z Samorządem Uczniowskim pod opieką pani Marty Fornal. Podczas tej uroczystości przypomniano historię niewoli naszej Ojczyzny, począwszy od dnia, kiedy Polska przestała istnieć na mapie Europy jako niepodległe państwo, przez dzieje walki naszego narodu o wyzwolenie, aż po dzień odzyskania niepodległości. Przekazywane treści były przeplatane patriotycznymi pieśniami oraz wzruszającymi recytacjami wierszy.

Następnie odbył się I Szkolny Bieg Niepodległości 1918 m. W atmosferze radości, zachęcani entuzjastycznymi okrzykami publiczności, biegali wszyscy: dyrektor szkoły Krystyna Pakuła, nauczyciele oraz uczniowie. Po pokonaniu wyznaczonego dystansu każdy uczestnik biegu otrzymał pamiątkowy medal ufundowany przez Radę Rodziców.

Świętowanie zakończyło przyłączenie się do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. W związku z tym o godzinie 11:11 w murach Szkoły Podstawowej w Boguszach rozbrzmiał chóralnie zaśpiewany „Mazurek Dąbrowskiego”.

Tego dnia towarzyszyło wszystkim wiele różnych uczuć – od smutku, nostalgii i wzruszenia poprzez zadowolenie, radość i szczęście, bowiem nie tylko należy pamiętać o naszej tragicznej historii, ale też trzeba cieszyć się z tego, że dzisiaj możemy żyć w wolnej i niepodległej Polsce.

Marta Fornal, SP w Boguszach

Skip to content