104 lata po odzyskaniu niepodległości

W ciągu ostatnich dwóch wieków Polska tylko przez czterdzieści lat była państwem niepodległym. Dzień 11 listopada to narodowe święto wolności, o której marzyły i o którą walczyły pokolenia Polaków. Od 1918 roku nasza Ojczyzna doświadczyła już śmiertelnego zagrożenia w wojnie z bolszewikami, przeżyła koszmar wojny i okupacji oraz półwiecze sowieckiego komunizmu. W piątek 11 listopada 2022 roku w Sokółce świętowano 104. rocznicę odzyskania niepodległości.

104 lata po odzyskaniu niepodległości

Rocznicowe obchody rozpoczęło nabożeństwo w cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego w Sokółce. Uczestniczył w nim Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Juchnik. Po nim odprawiono mszę za Ojczyznę w kościele kolegiackim pw. św. Antoniego Padewskiego, w której wzięła udział Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na czele kolumny szła Powiatowa Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Zespołu Szkół w Suchowoli.

Zgromadzeni pod pomnikiem wysłuchali przemówień okolicznościowych. Poproszona o zabranie głosu Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska podkreśliła, że te uroczystości powinny utkwić nam w pamięci. – To radosne święto, zatem radujmy się i cieszmy, że Polska jest niepodległa – powiedziała Pani Burmistrz.

Pani Burmistrz zaprosiła wszystkich zebranych na koncert połączony ze wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych, który tego dnia odbył się w kinie „Sokół”. Na scenie zaprezentowały się dwa zespoły działające przy Sokólskim Ośrodku Kultury: „AZALiSZ” oraz „Przylaszczki”.

Po złożeniu wieńców, pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego wystąpiła Orkiestra z Suchowoli.

(DB) Fot.: D. Biziuk


Zobacz również

Skip to content