Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości

„Wolność kocham i rozumiem” – fragment popularnej piosenki z 1990 roku, zespołu „Chłopcy z placu broni”, stał się tytułem koncertu przygotowanego przez Sokólski Ośrodek Kultury z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Po południu 11 listopada mieszkańcy Sokółki, jak zwykle licznie, stawili się w sali Kina „Sokół” na wydarzeniu muzycznym. Wśród publiczności nie zabrakło władz gminnych: Burmistrz Ewy Kulikowskiej wraz z zastępcami Adamem Kowalczukiem i Adamem Juchnikiem. Dwa zespoły działające w domu kultury, pod artystyczną opieką instruktorki Pauliny Oseńko przygotowały repertuar funkcjonujący w świadomości Polaków jako patriotyczny.

Zespół AZALiSZ zaśpiewał kilka pięknych melodii mniej znanych, ale np. przebój Jacka Kaczmarskiego pt. Mury śpiewali wszyscy. Łezki kręciły się w niejednym oku i nie brakowało wzruszeń.

W drugiej części koncertu na scenie prezentował się zespół sołtysek „Przylaszczki”. Panie pięknie poprowadziły publiczność we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych. W śpiewnikach znalazły się m.in. „Hej chłopcy, bagnet na broń” czy „Wojenko, wojenko”.

To wspólne świętowanie odzyskania przez Polskę niepodległości było ważnym elementem kształtowania patriotyzmu, szczególnie u młodego pokolenia. Słowo „wolność” tego wieczoru padło wielokrotnie. Można uznać, że polski gen wolności był podczas koncertu dobrze wypielęgnowany.

Agnieszka Kozakiewicz, SOK
Fot. Wojciech Panow


Zobacz również

Skip to content