Zajęcia z tworzenia pisanek w Sokólskim Ośrodku Kultury

Od 1 marca 2022 r. startują w Sokólskim Ośrodku Kultury warsztaty pisankarskie. Tradycyjnie zapraszamy wszystkie osoby (bez względu na wiek) zainteresowane zdobieniem jajek woskiem na cykliczne spotkania warsztatowe w naszej pracowni.

Plakat

W każdy wtorek i czwartek w sali nr 111 – I piętrze budynku na ul. Piłsudskiego 1 – Kamienicy Tyzenhauza – począwszy od 1 marca 2022 r., w godzinach 15.00 – 18:00 będzie można skorzystać z pomocy naszego doświadczonego instruktora i nauczyć się pisać pisanki tradycyjną dla terenów sokólszczyzny metodą batikową.

Technika batiku szpilkowego polega na nakładaniu rozgrzanego wosku pszczelego na skorupkę jajka za pomocą szpilki umocowanej na patyczku. Z charakterystycznych śladów w kształcie “przecinków” tworzą się “słoneczka”, “palemki”, kropeczki. Następnie jajko jest farbowane mocnymi barwnikami (dziś są one chemiczne). Zastosowanie kilku barwników i odpowiednie nanoszenie wosku – może dać wielobarwne ornamenty na skorupce.

Informacje dodatkowe:

  • Udział w warsztatach jest bezpłatny
  • Uczestnicy przychodzą z własnymi wydmuszkami lub ugotowanymi jajkami (czas gotowania powyżej 10 min.)
  • W przypadku braku swoich jajek/wydmuszek – w pracowni będzie można zakupić wydmuszki (cena za sztukę: 1,5 zł)
  • Dzieci do lat 8 muszą przyjść z dorosłym opiekunem
  • W zajęciach można wziąć udział w dowolnym terminie i dowolną ilość razy. Nie prowadzimy zapisów.
  • Wszystkie terminy zajęć – dyżurów pracowni pisankarskiej: wt., 1 marca; czw., 3 marca; wt., 8 marca; czw.,10 marca; wt., 15 marca; czw., 17 marca; wt., 22 marca; czw., 24 marca; wt., 29 marca; czw., 31 marca
  • Dodatkowe informacje można uzyskać u instruktora: tel. 500 006 282

SOK


Zobacz również

Skip to content