Spotkanie z Piotrem Zygmuntem

Spotkanie z Piotrem Zygmuntem

W piątek Biblioteka Publiczna w Sokółce miała przyjemność gościć w swoich progach Piotra Zygmunta i jego debiutancką powieść pt. „Nawiść”.

Piotr Zygmunt na co dzień jest kreatywnym, tworzącym reklamy komercyjne, a także kampanie społeczne. Pracował w największych polskich agencjach reklamowych (Leo Burnett, Grey, DDB). Był także wykładowcą marketingu, teorii reklamy i case studies w Instytucie Promocji.

Natomiast w zaciszu domowym jest pisarzem lub bardziej (jak sam o sobie mówi) – przesuwaczem słów w prawo. Warsztat pisarski poznawał w obszarze opowiadania pod kierunkiem Marka Nowakowskiego i Piotra Wojciechowskiego, reportażu pod opieką Marka Millera i dramatu pod czujnym okiem Tadeusza Słobodzianka.

Debiutował w Magazynie krótkich form literackich „Opowieści”, Nr 2, wrzesień 2006, w którym opublikował opowiadania: „Czas naglić”, „C2£0W1€K”, „Rozjuszona cisza (czyli postaraj się dotrwać do końca)”, „Temat: (bez tematu)”, „Jezu kochany, ale ja chciałam tu sprzątać tylko”, „Po datek”, „We własne ręce”, „Poświęcim”, „(Bonus text)”.

Pomysł na książkę zrodził się ze zdania, zapisanego w „Żywocie świętego Metodego”. Mówi ono o „księciu, siedzącym w Wiślech i srogo urągającym chrześcijany – Dobrze będzie dla ciebie, synu, ochrzcić się z własnej woli na swojej ziemi, abyś nie był przymusem ochrzczony w niewoli na ziemi cudzej. Tak też się stało”. A potem była książka Pana Janusza Roszko „Pogański Książę silny wielce”, która jest próbą zbadania elementów, związanych z tym zdarzeniem. Ten wątek dziejowy był początkiem do wymyślenia postaci, które na jego tle miały żyć swoim życiem – mówił Piotr Zygmunt.

“Nawiść” to książka, która wyróżnia się na tle innych. To opowieść o czasach przedchrześcijańskich, o miłości i nienawiści, która przybiera różne formy. To intrygująca opowieść, która wciąga, chociaż nie jest to lekka powieść.

Została wydana w 2020, nakładem Wydawnictwo CM. Zdobyła ona wiele nominacji: do Złotego Kościeja w kategorii Fantastyka Roku 2020, również jako Książka Roku 2020 według blogów Przeczytane. Napisane. oraz Bonomuza. Otrzymała też nominację w plebiscycie „Najlepsza książka na zimę 2020”, w kategorii Fantasy / Science-fiction, portalu Granice.pl. oraz w plebiscycie „Fantastyczne Zaskoczenia Roku 2020” serwisu nakanapie.pl.

Katarzyna Bułkowska


Zobacz również

Skip to content