Pieśni i tańce w wielokulturowej Sokółce

W ostatnich dniach sierpnia zakończył się projekt „Pieśni i tańce w wielokulturowej Sokółce” realizowany przez Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Bohoniki.

Projekt zawierał w sobie dwa cele. Pierwszym, było umożliwienie poznania dotychczas nie stosowanego w działalności ZTRP sposobu podniesienia kondycji fizycznej i psychicznej członków stowarzyszenia i osób współdziałających z nim. Natomiast drugim było umożliwienie pielęgnowania zwyczajów i tradycji przedstawicielom różnych kultur naszego miasta.

Odbyło się 5 warsztatów tańca i śpiewu, podczas których uczestnicy nie tylko poznali opowieści o śpiewie i tańcu w tradycji 5 kultur, ale z zaangażowaniem ćwiczyli je w praktyce, a odpoczywali przy słodkim poczęstunku.

Pieśni i tańce w wielokulturowej Sokółce

Warsztaty pieśni i tańca romskiego prowadziła Radosława Rada Bogusławska. Artyści z zespołu Buńczuk w osobach: Żanety, Aleksandra i Romana zapoznawali uczestników z warsztatem tatarskim. Pani Janina wprowadziła w świat bajki i śpiewu w tradycji białoruskiej, a Monika Leszczyńska ćwiczyła z uczestnikami śpiew i taniec w tradycji żydowskiej. Natomiast ze śpiewem i tańcami ludowymi polskimi z wykorzystaniem różnorakich rekwizytów, np. takich jak miotła zapoznała uczestników Agnieszka Kozakiewicz.

2 października warsztaty z tańca izraelskiego zostaną powtórzone. Wszystkich chętnych gorąco zachęcamy i zapraszamy. Zapisywać się można w poniedziałki w godzinach 10:00-11:00 w obecnej siedzibie Uniwersytetu Trzeciego Wieku (dawniej Sokólski Ośrodek Kultury).

Przedsięwzięcie uzyskało dofinansowanie ze środków programu Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Fundację „Sokólski Fundusz Lokalny” w Sokółce, Gminę Sokółka oraz firmę Metal-Fach. 

Katarzyna Bułkowska


Zobacz również

Skip to content