Tydzień Bibliotek

W maju Biblioteki w całej Polsce obchodzą swoje święto czyli Dzień Bibliotekarza. Dzień ten rozpoczyna Tydzień Bibliotek, w który sokólska biblioteka, jak co roku, z chęcią się włączyła.

Tydzień Bibliotek w Sokółce

Tegoroczny Tydzień Bibliotek był obchodzony pod hasłem „ZNAJDZIESZ MNIE W BIBLIOTECE”. Obfitował on w wiele wydarzeń, tak aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Na fanpage’u biblioteki głównej oraz w filiach każdego dnia publikowane były ciekawe posty i aktywności dla dzieci i dorosłych.

Hasło promujące Tydzień Bibliotek 2021 jest wielowątkowe, wielozdarzeniowe, można je umieścić na różnorodnych płaszczyznach dnia codziennego. Nawiązuje także do bieżącej sytuacji. Po czasie ścisłej izolacji i przebytej kwarantanny w dobie pandemii następuje czas wyjścia do stref społecznych i kulturalnych, środowisk i instytucji kultury. Hasło można odnieść zarówno do fizycznej obecności w realnej przestrzeni bibliotecznej jak i do działalności bibliotek online, do ich cyfrowych zasobów, do których docieramy poprzez strony internetowe bibliotek, portale internetowe, media i komunikatory społecznościowe.

Przez cały tydzień na czytelników czekało stanowisko darmowego POGOTOWIA KSIĄŻKOWEGO. Użytkownicy odwiedzający bibliotekę otrzymywali drobne niespodzianki m.in. zakładki, ekologiczne torby z hasłami promującymi czytelnictwo.

W holu biblioteki można było oglądać niesamowite zdjęcia noworodków autorstwa Agnieszki Nowik.

We wszystkich placówkach obowiązywała abolicja. Można było zwrócić przetrzymane książki bez żadnych konsekwencji.

Filia Biblioteczna nr 1 także świętowała ze swoimi czytelnikami. Bibliotekarki nagrodziły 10 osób tytułem Honorowego Czytelnika, wręczając im dyplomy uznania oraz drobne upominki, aby podziękować za okazywaną miłość do książek, do czytania oraz za piękny przykład, jaki dają swoją czytelniczą postawą w lokalnym środowisku. Przygotowały także cykl zajęć literacko-plastycznych promujących czytelnictwo, których odbiorcami były grupy pięcio- i sześciolatków z Przedszkola nr 2 w Sokółce. Dzieci spotkały się z bibliotekarką online – wysłuchały nagranych bajek, wykonywały tematyczne prace plastyczne i pod okiem swoich wychowawców wzięły udział w przygotowanych przez bibliotekę zabawach ruchowych. Podsumowaniem cyklu spotkań było wręczenie spersonalizowanych upominków dla wszystkich dzieci.

W Filii Bibliotecznej nr 2 odbył się konkurs pod hasłem „Moja laurka dla biblioteki”. Piękne prace i życzenia spłynęły na ręce bibliotekarek. Było też głośne czytanie online.

Filia Biblioteczna w Starej Kamionce zorganizowała zajęcia literacko-eksperymentalne pt. “W bibliotece wszystko zdarzyć się może – kosmos w słoiku”.

Oddział dla Dzieci i Młodzieży zaprosił swoich czytelników do udziału w dwóch konkursach plastycznych. Odbył się konkurs na projekt zakładki do książki oraz konkurs na ilustrację do fragmentu przeczytanej online książki pt. ,,Pożyczalscy i wielki świat”. Najlepsze prace zostały nagrodzone. Konkursy to nie jedyna atrakcja jaką przygotowała placówka. W tym trudnym dla wszystkich czasie pandemii bibliotekarki zaprosiły na wirtualny spacer po bibliotece. Czytelnicy odwiedzili wypożyczalnię i czytelnię nie ruszając się z domu. Podczas wirtualnego spaceru po bibliotece mieli możliwość zajrzeć do kącika malucha, gdzie znajdują się pluszaki oraz nowości wydawnicze. Poznali inną ofertę placówki: książkowe puzzle, książki-zabawki i różne gry edukacyjne, które czekają w bibliotece na małych czytelników.

Żegnamy Tydzień Bibliotek, mając nadzieję, że przed nami cały rok wspólnej przygody z książką i biblioteką. Szykujemy też niespodziankę na czerwiec – nadchodzący Dzień Dziecka to wspaniała okazja do wspólnej zabawy na świeżym powietrzu.

Beata Grecka
Biblioteka Publiczna w Sokółce

Skip to content