19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Jest to również symbol walki z hitlerowskim okupantem, przede wszystkim walki o godność. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.
Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim dostawał te kwiaty.
W tym roku w ogólnopolskiej akcji wzięła udział Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Sokółce. 78 rocznica wydarzenia została upamiętniona wykonaniem przez uczniów SP2 papierowych żonkili (były też żywe kwiaty z ogródka). W tym dniu przeprowadzone zostały lekcje o powstaniu w getcie warszawskim z wykorzystaniem materiałów dostępnych na stronie POLIN. Uczniowie obejrzeli filmy: klasy 4-6 „Będę pisać”, natomiast klasy 7-8 „Muranów – Dzielnica Północna”. Po seansie odbyła się dyskusja nie tylko na temat wydarzeń przedstawionych w filmie, ale także o tym co działo się wówczas z ludnością żydowską mieszkającą w Sokółce.
Krzysztof Andrzejewski, SP2