Gmina Sokółka zamieszcza na swojej stronie internetowej strategię rozwoju turystyki transgranicznej utworzoną w ramach projektu pt. „Szlakiem Tyzenhauza – utworzenie szlaku turystycznego w celu promocji dziedzictwa kulturowego i historycznego dwóch miast Sokółka i Grodna” (dalej zwanego „projektem”) dofinansowanego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska–Białoruś – Ukraina 2014 – 2020, w ramach umowy grantowej o numerze PLBU.01.01.00-20-0368/17-02.
Strategia została przyjęta z końcem 2020 roku pomiędzy podmiotami realizującymi projekt:
- Beneficjentem Wiodącym: Gmina Sokółka
- Partnerem 1: Dział Sportu i Turystyki miasta Grodno Komitet Wykonawczy
- Partnerem 2: Grodzieński Okręgowy Oddział Organizacji Społecznej Krajowe Stowarzyszenie Turystyczno-Sportowe.
Partnerzy projektu wraz z ekspertami po obu stronach granicy opracowali wspólną strategię rozwoju turystyki transgranicznej i współpracy polsko-białoruskiej w celu rozwoju turystyki, zwiększenia jej wzrostu po obu stronach granicy, nawiązania trwałej współpracy między Sokółką a Grodnem. W trakcie tworzenia strategii przeprowadzone zostały badania ankietowe oraz konsultacje społeczne. Cele strategii są zgodne z celami dokumentów strategicznych gminy, powiatu, państwa i innych. Strategia będzie podstawowym dokumentem w planowaniu i prognozowaniu przez PL-BY kierunków rozwoju turystyki w celu zwiększenia widoczności obszaru, zwiększenia dostępności do usług turystycznych w Sokółce i Grodnie, tworząc zintegrowany system promocji regionu.
Strategia będzie dokumentem, który umożliwi tworzenie wspólnych produktów turystycznych oraz konkretyzuje płaszczyzny rozwoju szeroko rozumianego sektora turystycznego obszaru transgranicznego skupionego wokół dwóch partnerskich miast: Sokółki i Grodna. Dodatkowo będzie dokumentem, który umożliwia aplikowanie przez partnerów o kolejne fundusze europejskie w następnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej przewidzianej na lata 2021-2027.
Gmina Sokółka, jako Beneficjent wiodący projektu, chce podziękować wszystkim osobom uczestniczącym w konsultacjach społecznych, przedsiębiorcom, organizacjom pozarządowym, eskeprtom oraz pracownikom administracji publicznej, za ich pomysły, uwagi i sugestie, a przede wszystkim za współpracę zmierzającą do stworzenia finalnej wersji strategii. W imieniu władz Sokółki oraz całego zespołu projektowego zapraszamy do zapoznania się ze strategią. Do zobaczenia na Szlaku Tyzenhauza.
Strategia – wersja PL
Strategia – wersja ENG
Strategia – wersja RUS
Paweł Lange-Kuczyński, kierownik projektu