Z życzeniami u Powstańca Warszawskiego

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia reprezentacja Komendy Hufca ZHP Sokółka wręczyła Panu Maciejowi Jaroszewiczowi z Sokółki – uczestnikowi Powstania Warszawskiego oraz emerytowanemu członkowi ZNP, świąteczny kosz podarunkowy.

Życzenia dla Powstańca Warszawskiego

Podarunek został przygotowany przez Burmistrza Sokółki Panią Ewę Kulikowską. Pani Burmistrz dołączyła do świątecznego prezentu osobiście napisany list z podziękowaniami za służbę i możliwość życia w wolnym kraju. Przy okazji odwiedzin w domu Pana Macieja, sokólscy harcerze przekazali mężczyźnie również Betlejemskie Światełko Pokoju. Pan Maciej zaprosił gości na ciepłą herbatę, podczas której podzielił się historiami ze spotkań kombatantów. Jedna z takich historii dotyczyła trudności w przemieszaniu się oraz wsparcia i pomocnych dłoni innych ludzi, które Powstaniec spotyka na każdym kroku.

Obecnie Pan Maciej porusza się o kulach. Podczas wspólnej podróży z żoną na ostatnie spotkanie kombatantów zastanawiał się, jak ma przetransportować bagaże do taksówki. On nie był w stanie tego zrobić z powodu ograniczeń w poruszaniu, ale nie mógł również pozwolić żonie na ciąganie walizek. Ku jego zdziwieniu, problem sam się rozwiązał. Po wyjściu z pociągu, zobaczył ogromny napis z jego imieniem i nazwiskiem, trzymany przez harcerzy. Młodzi ludzie pomogli Powstańcowi z bagażami i obdarzyli ciepłym uśmiechem, co Pan Maciej wspomina z ogromnym sentymentem. Pan Maciej opowiedział sokólskim harcerzom również o obecnej współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego oraz spotkaniach z druhami.
Na zakończenie przekazał młodym ludziom, spisany wywiad na temat Powstania Warszawskiego oraz zadeklarował się, że jeżeli zdrowie i sytuacja pandemiczna pozwolą, bardzo chętnie ponownie spotka się z harcerzami i opowie im o Powstaniu. Takiej żywej lekcji historii każdy mógłby pozazdrościć. Pan Maciej Jaroszewicz urodził się 20 września 1929 roku w Brwinowie koło Warszawy. W Powstaniu Warszawskim pełnił funkcję łącznika na terenie Żoliborza.

Aleksandra Mackiewicz z Hufca ZHP Sokółka


Zobacz również