Biblioteczne Mikołajki online

Mikołajki – na ten dzień dzieci na całym świecie czekają z utęsknieniem, jednak w tym roku zasady bezpieczeństwa dotyczą wszystkich… nawet Mikołaja.

W związku z powyższym nie odbyły się tradycyjne spotkania Mikołajowo-Świąteczne w bibliotece – na których zawsze gościliśmy czytelników małych i dużych. Z tego powodu jest nam przykro, bo było to zawsze wyczekiwane wydarzenie i okazja do tego, żeby zobaczyć się i porozmawiać.

Mikołajki Online w Bibliotece

Koronawirus nie zmusił nas natomiast do całkowitej rezygnacji z AKCJI MIKOŁAJKOWEJ – wszystkie działania odbyły się ONLINE.

Świętowanie rozpoczęło się już 4 grudnia. W piątek Mikołaj odwiedził Oddział dla Dzieci i wraz z czytelnikami wysłuchał wiersza Agaty Karpińskiej pt. “Mikołajki”, który przeczytała bibliotekarka Monika Szyszko. Autorka wiersza wesoło opisała tradycje i zwyczaje tego święta. 7 grudnia odbyły się warsztaty edukacyjno-plastyczne online pt. “Magia Świąt w Bibliotece”, na których czytelnicy mogli własnoręcznie wykonać choinkę 3D. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się o symbolice choinki, jej historii i obecności w literaturze dziecięcej. Za aktywny udział dzieci otrzymały nagrody. Pierwsze 3 osoby, które umieściły w komentarzu na fb zdjęcie swojej choinki otrzymały oryginalną, świąteczną grę planszową “Magiczna Choinka”, której autorką jest bibliotekarka z Oddziału dla Dzieci.

Filia biblioteczna nr 1 zaprosiła dzieci do zabawy pod hasłem: „Uczymy się z wdzięcznością przyjmować i z radością obdarowywać”. Każdy uczestnik zabawy mikołajkowej miał w dowolnej formie zakomunikować bibliotece, co chciałby dać św. Mikołajowi i w jakiej formie to uczynić. Prezent miał stać się formą podziękowania za to, że sami jesteśmy przez niego obdarowywani. W zabawę zaangażowały się osoby indywidualne oraz dzieci z grupy Wróbelków z Przedszkola nr 2 w Sokółce, których wychowawczynią jest pani Aniela Szomko. Nagrodą za uczestnictwo jest bajka na telefon z biblioteki. Dla grupy przedszkolnej przygotowany został audiobook do wspólnego odsłuchania.

Przygotowany został także film mikołajkowy ze specjalnym zaproszeniem do udziału w zabawie obdarowywania Mikołaja oraz zaprezentowana została praca laureatki konkursu „Wiersz w Kamishibai”, Aleksandry Prokopczyk.

Filia biblioteczna nr 2 zaproponowała najmłodszym czytelnikom konkurs plastyczny. Zadaniem dzieci było namalowanie, w dowolnej formie, portretu św. Mikołaja. W komentarzach natychmiast zrobiło się bardzo świątecznie. Spłynęło mnóstwo kolorowych, wesołych prac od czytelników w różnym wieku. Są zróżnicowane i naprawdę bardzo ciekawe, dodatkowo każda wykonana inną techniką. Efekty można podziwiać na fb filii do czego gorąco zachęcamy. Placówka zaprasza także do wysłuchania wiersza online “List do Mikołaja” autorstwa Wiesława Drabika.

Mikołajki w filiach wiejskich upłynęły pod znakiem czytania, konkursu i robótek ręcznych. Bibliotekarka przeczytała bajkę pt. „Podarunek dla Mikołaja”, zaprosiła do rozwiązania „Mikołajkowej krzyżówki”. Pokazała także, jak w prosty sposób można zrobić kartki świąteczne. Efekty można podziwiać na Instagramie. Dorośli czytelnicy mieli szansę wziąć udział w konkursie na mini recenzję książki o tematyce Bożonarodzeniowej. Mikołaj był hojny i wszyscy uczestnicy otrzymali upominki.

Przy rozdaniu nagród pamiętaliśmy o środkach ostrożności i reżimie sanitarnym.

Wszystkie nasze placówki z zapałem prezentują książki związane ze Świętami, aby zachęcić czytelników do spokojnego, nastrojowego spędzenia czasu z lekturą.

Dziękujemy i pozdrawiamy wszystkich uczestników naszych konkursów i aktywności. Mamy nadzieję, że za rok zobaczymy się twarzą w twarz. Dziękujemy także sponsorowi upominków – firmie PSS Jaskółka.

Beata Grecka
Biblioteka Publiczna w Sokółce


Zobacz również

Skip to content