Sokółka na Szlaku Dywizji Górskiej

Został utworzony w 2020 roku w ramach projektu Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku – Białej. Ma na celu upamiętnienie żołnierzy – górali z Podhala i Beskidów, bohaterów wojny polsko – bolszewickiej 1920 roku, walczących w szeregach Dywizji Górskiej, dowodzonej przez generała Andrzeja Galicę. Jego trasa liczy 300 kilometrów i prowadzi od Terespola, przez punkty koncentracji wojsk na linii rzeki Wieprz, aż do Białegostoku i dalej do Sokółki i Kuźnicy, na przedpola Grodna, gdzie stoczono rozstrzygającą o ostatecznym zwycięstwie Polaków w wojnie 1920 roku Bitwę Niemeńską. Mowa o Szlaku Dywizji Górskiej gen. bryg. Andrzeja Galicy, którego uroczyste otwarcie odbyło się w sobotę 19 wrześnie 2020 roku w sokólskim kinie „Sokół”.

Zdjęcie grupowe

-Jesteśmy w miejscu, gdzie od kilkunastu lat organizowane są uroczystości poświęcone bohaterom Bitwy Niemeńskiej. W tym roku jedna z naszych szkół podstawowych – w Starej Kamionce – otrzymała imię Bohaterów Bitwy Niemeńskiej. Chciałbym podziękować pomysłodawcom i realizatorom tego projektu. Cieszę się, że nasze miasto również może uczestniczyć w tej cenne inicjatywie – powiedział Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk.

Uczestników spotkania w kinie powitał Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku – Białej Lesław Werpachowski, który wręczył przedstawicielom poszczególnych gmin leżących na Szlaku Dywizji Górskiej pamiątkowe tabliczki. W imieniu Burmistrza Sokółki Ewy Kulikowskiej, odebrał ją Zastępca Burmistrza Adam Kowalczuk.

Wykład poświęcony Dywizji Górskiej w wojnie 1920 roku, wygłosił dr Jacek Magdoń z Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.

-Na czele Dywizji Górskiej, w skład której wchodziły pułki strzelców podhalańskich, stała tak wybitna postać jak Andrzej Galica. Rodowity góral, który został generałem, zapisał się pięknymi zgłoskami w wojsku. To on praktycznie stworzył Podhalańczyków, projektując ich słynny mundur z płaszczem i kapeluszem z piórkiem. W wojnie 1920 roku wraz ze swoimi żołnierzami, wśród których było wielu górali, przeszedł cały szlak bojowy od Brześcia i Firleja po Sokółkę i Grodno – dowiedzieli się uczestnicy spotkania.

Prezentację Szlaku Dywizji Górskiej przygotował Władysław Motyka ze Związku Podhalan w Polsce.

Przed publicznością zaprezentował się kapela góralska z Beskidu Żywieckiego.

Na zakończenie uczestnicy spotkania pozowali do pamiątkowego zdjęcia.

Tego dnia w holu kina można było obejrzeć pamiątki Dywizji Górskiej z 1920 roku i z czasów II RP. Ekspozycję przygotowało Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie.

Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2020 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

(DB) Fot.: D. Biziuk


Zobacz również

Skip to content