100 lat po Bitwie Warszawskiej

Zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i zapobiegła rozprzestrzenieniu się rewolucji komunistycznej na Europę Zachodnią. Bitwa Warszawska nazywana Cudem nad Wisłą została uznana przez historyków za jedną z 18 przełomowych bitew w historii świata. 100 rocznicę tamtego wydarzenia oraz Święto Wojska Polskiego obchodzono w Sokółce w sobotę 15 sierpnia 2020 roku.

O godz. 10 w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego rozpoczęła się uroczysta msza w intencji Ojczyzny. Uczestniczyli w niej przedstawiciele lokalnych władz, organizacji i poczty sztandarowe. Mszy przewodniczy Proboszcz Parafii pw. św. Antoniego Padewskiego – Ks. Jarosław Ciuchna.

Uroczystości w Sokółce

Po zakończeniu mszy uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Kolumnę prowadziła Powiatowa Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Suchowoli. Okolicznościowe przemówienie wygłosili m.in. Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska, Wicewojewoda Podlaski Tomasz Madras, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Wiesława Burnos, Starosta Sokólski Piotr Rećko.
– Bitwa Warszawska to była walka dobra ze złem – podkreśliła Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

Pod pomnikiem złożono wieńce. Uroczystość zakończyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z zespołem „Jemioła”.

(DB) Fot.: D. Biziuk


Zobacz również

Skip to content