„Cuda, cuda ogłaszają!” – na Orszaku w Sokółce

Kilka tysięcy osób wzięło udział w Orszaku Trzech Króli, który w poniedziałek 6 stycznia 2020 roku odbył się w Sokółce. Sokółka dołączyła do grona 872 miejscowości w Polsce, gdzie zorganizowano podobne wydarzenie.

Orszak w Sokółce

Orszak Trzech Króli przemierzył sokólskie ulice już po raz piąty. W gronie jego organizatorów znaleźli się: Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska, Sokólski Ośrodek Kultury i sokólskie parafie. Hasłem tegorocznego Orszaku był fragment kolędy „Dzisiaj w Betlejem” – „Cuda, cuda ogłaszają!”

-„Bóg się rodzi, moc truchleje” – chciałabym, abyście poczuli tę moc bożego błogosławieństwa – powiedziała do zebranych na placu przed kinem „Sokół” Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska. – Trzech Króli to przepiękna uroczystość, kiedy świadczymy o naszej wierze – podkreśliła Pani Burmistrz.

Spod sokólskiego kina Orszak wyruszył w trasę, która prowadziła do kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego.

W rolę Trzech Króli wcielili się księża z trzech sokólskich parafii. Orszak zielony – azjatycki prowadził Melchior, którego rolę odegrał ks. Tomasz Łapiak z Parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa . Na czele Orszaku niebieskiego – afrykańskiego szedł Baltazar – ks. Piotr Szmigielski z Parafii Wniebowzięcia NMP. Z kolei Orszak czerwony – europejski prowadził ks. Robert Matys z Parafii św. Antoniego Padewskiego.

Za Trzema Królami podążali m.in.: Dziekan Dekanatu Sokólskiego ks. Stanisław Gniedziejko, dyrektorzy placówek oświatowych oraz duchowni. Na czele kolumny niesiono Gwiazdę Betlejemską.

Uczestnicy Orszaku obejrzeli widowiska nawiązujące do historii biblijnej. Przygotowali je: Amatorski Zespół Teatralny Seniorów „Zawsze młodzi” oraz Młodzieżowy Teatr Amatorski „Teatralne kaszaloty”, działające w Sokólskim Ośrodku Kultury pod kierunkiem Mateusza Tymury.

Po wejściu do kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego, Trzej Królowie pokłonili się Bożemu Dziecięciu w żłóbku. Pokłon i dary złożyła również Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska wraz z Dyrektorem Sokólskiego Ośrodka Kultury Barbarą Maj i Komendantem Straży Miejskiej w Sokółce Ryszardem Kozioł.

Na zakończenie uczestnicy Orszaku wzięli udział w uroczystej mszy.

(DB) Fot.: D. Biziuk

Skip to content