Święto kina w Sokółce

W dniach 15 – 17 listopada 2019 r. odbyła się doroczna impreza filmowa “IV Kresowe Spotkania Filmowe”. Trzydniowy przegląd najnowszego polskiego kina przyciągał zawsze rzesze sokólskich kinomanów.

Kresowe Spotkanie Filmowe w Sokółce

Filmowe pokazy nie sprowadzały się tylko do biernego oglądania polskich filmów. Gośćmi „kresowych spotkań” byli ich autorzy. Do kina Sokół na zaproszenie DKF “Fantom” przyjeżdżali wielcy luminarze polskiego kina. Był wśród nich Krzysztof Zanussi, laureat wielu międzynarodowych festiwali, uznani aktorzy Robert Więckiewicz, Adam Woronowicz i wielu innych. W ostatniej IV edycji, która zakończyła się przed paroma dniami, pokazano różnorodne filmy. Dwa z nich o tematyce współczesnej, były to “Ikar. Legenda Mietka Kosza” w reż. Macieja Pieprzycy i “Córka trenera” Łukasza Grzegorzka oraz film historyczny dotyczący postaci marszałka Józefa Piłsudskiego pt. “Piłsudski” w reż. Michała Rosy. Autorzy tych filmów byli gośćmi sokólskiej publiczności. Na wysokim poziomie były dyskusje po pokazach. Prezentowane filmy znalazły uznanie publiczności i na festiwalu w Gdyni.  Widzowie pokazu “Ikar. Legenda Mietka Kosza” pytali o relacje niewidomego muzyka z rodziną, otoczeniem i z samym sobą. Dyskusja była ożywiona i długa.

Drugiego dnia gościem “kresowych spotkań” był reżyser filmu „Córka trenera” Łukasz Grzegorzek. Klubowicze pytali reżysera o relacje ojciec trener a córka zawodniczka, trudne do pogodzenia w sytuacjach konfliktowych. Największe zainteresowanie wzbudził film „Piłsudski”. Na sali kina „Sokół” był komplet publiczności. Pytano reżysera Michała Rosę o znane i nieznane szczegóły z życia Józefa Piłsudskiego, o jego działalność w PPS – OB, jak też te z życia prywatnego.

Kolejna edycja Kresowych Spotkań Filmowych pokazuje, iż pomysł tej filmowej imprezy sprawdził się i wpisał się w kalendarz imprez kulturalnych miasta.

Grażyna Czerska


Zobacz również

Skip to content