19 kwietnia 2019 r. przypadała rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia Centrum Edukacyjne Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”.
W wielu szkołach i bibliotekach w całej Polsce odbywają się warsztaty i spotkania upamiętniające tę rocznicę oraz szerzące wiedzę na temat samego powstania.
Również Biblioteka Publiczna w Sokółce po raz kolejny wzięła udział w akcji „Żonkile”. Na warsztatach spotkali się uczniowie klas IV ze Szkoły Podstawowej w Malawiczach Dolnych i Szkoły Podstawowej w Starej Kamionce.
Spotkanie rozpoczęto od przypięcia uczniom papierowych żonkili – symbolu powstania i zbiorowej pamięci. Następnie dzieci wysłuchały fragmentów „Mirabelki” autorstwa Cezarego Harasimowicza. Książka ta, to opowieść o autentycznym drzewie rosnącym na terenie getta warszawskiego. Wojna, historia getta i inne traumatyczne wydarzenia są częścią losów tytułowej Mirabelki. Dzieci dyskutowały na temat tego czym jest getto, jak wyglądało życie w obrębie murów getta, oraz co oznacza zdanie zapisane w Talmudzie: „Tam, gdzie nie ma ludzi, staraj się być człowiekiem”.
W kolejnej części warsztatów wspólnymi siłami dzieci stworzyły „Drzewo pamięci” ozdabiając je liśćmi w kształcie własnych dłoni. Każdy uczeń ozdobił swój liść słowami ważnymi dla Polski. Stworzyliśmy również symboliczne żonkile z żółtych baloników. Miłym akcentem kończącym warsztaty był pamiątkowy dyplom oraz słodki poczęstunek – pieczywo z mirabelkowym dżemem.
Warsztaty oprócz tego, że były sposobem na promocję czytelnictwa i popularyzację wartościowej literatury, stały się także okazją do rozbudzenia zainteresowania historią Polski.
Za aktywny udział w zajęciach dziękujemy opiekunom, pani Martynie Zakrzewskiej oraz panu Andrzejowi Szydłowskiemu.
(EK) Biblioteka Publiczna w Sokółce