Czytelnicze spotkania w filii bibliotecznej

Początek 2019 roku obfitował w wiele ciekawych, czytelniczych spotkań w Filii nr 2 Biblioteki Publicznej w Sokółce.

Zdjęcie grupowe

We współpracy z Przedszkolem nr 3 i Świetlicą Środowiskową „Stokrotka” udało się przeprowadzić następujące zajęcia:

Dzień z misiem o małym rozumku
W styczniu 2019 r. z okazji obchodzonego Dnia Kubusia Puchatka bibliotekarka odwiedziła grupę Smerfów z Przedszkola Nr 3. Dzieci bardzo chętnie wyruszyły w podróż do Stumilowego Lasu, by wraz z jego mieszkańcami przeżyć wspaniałe przygody. Były: krzyżówka, zagadki, historia powstania Kubusia Puchatka oraz ilustracje przedstawiające oryginalne zabawki Krzysia. W kolejnej części spotkania pani bibliotekarka zaprezentowała dzieciom przyniesione książki o przygodach Puchatka i jego przyjaciół. Nie mogło zabraknąć wspólnej lektury. Przedszkolaczki zmierzyły się z zadaniem plastycznym: wykonały pamiątkową zakładkę do książki z cytatem z książki „Kubuś Puchatek”. Każde dziecko staranie pokolorowało również bohatera opowieści, a po zebraniu prac utworzona została z nich wystawka w naszej bibliotece.

Chodź pomaluj mój świat…
Kolejną inspiracją do zorganizowania zajęć były obchodzone w lutym Walentynki. Z tej okazji Filię nr 2 odwiedziła młodzież ze świetlicy środowiskowej „Stokrotka”. Na początku mieliśmy okazję zapoznać się z rysem historycznym Święta Zakochanych oraz postacią świętego Walentego. Wspomnieliśmy również o symbolach, które towarzyszą temu dniu. Głównym punktem zajęć było tworzenie zakładek metodą origami (oczywiście z motywem serca) oraz laurek przy użyciu farb i folii bąbelkowej.
W trakcie zajęć młodzież odczytała wiersze o tematyce miłosnej, wielkich, polskich poetów: Adama Mickiewicza, Haliny Poświatowskiej, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego czy Adama Asnyka.

Mój mruczący przyjaciel
17 lutego 2019 r. mieliśmy okazję obchodzić Światowy Dzień Kota. Z tej okazji zorganizowane zostały zajęcia w grupie „Misiów” z Przedszkola nr 3. W trakcie spotkania dzieci miały okazję porozmawiać na temat zwyczajów kotów oraz o tym jak powinniśmy zajmować się naszymi małymi przyjaciółmi. Wielką radość sprawiły książki o kociej tematyce przyniesione z biblioteki. Postanowiliśmy przeczytać książkę pt. „Król kot” autorstwa Marty Altes, z pięknymi, kolorowymi ilustracjami. W trakcie zajęć przedszkolaki miały okazję obejrzeć kolekcję pocztówek z kocim motywem oraz zapoznać się z popularnymi, kocimi postaciami z bajek. Dodatkową atrakcją edukacyjną były obrazki prezentujące mowę ciała kota. Dzieci nauczyły się, jak rozpoznać kota, który jest: zrelaksowany, chętny do zabawy, ostrożny, przerażony czy zły. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały maski kotów, które były wspaniałą pamiątką przeprowadzonych zajęć.

Przyjaźń na planecie Małego Księcia
„Przyjemna jest świadomość posiadania przyjaciela” – miały okazję przekonać się o tym dzieci z grupy Tygrysków z Przedszkola nr 3 w Sokółce. We współpracy z bibliotekarką Oddziału dla Dzieci Jadwigą Słomą, Filia nr 2 zorganizowała zajęcia ph.: „Przyjaźń na planecie Małego Księcia”. Głównym tematem spotkania była przyjaźń. Na początku dzieci wzięły udział w krótkiej pogadance. Następnie rozwiązały bajkową krzyżówkę, wprowadzającą do tematu zajęć. Dzieci miały okazję obejrzeć wyjątkowe wydania „Małego Księcia” w wersji dla najmłodszych oraz wydanie filmowe, z których mogły wysłuchać fragmentu o nawiązywaniu przyjaźni Małego Księcia z Lisem. Panie bibliotekarki były pod wrażeniem uważnego słuchania, którym wykazały się dzieci, bezbłędnie odpowiadając na zadawane pytania. Podsumowując wspólne rozważania o przyjaźni, zagrano w grę „pajęczyna przyjaźni”. Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały „lisie” zakładki, z cytatem z książki, które pięknie pokolorowały.

Życie to nie teatr
Spotkaniem pod tym hasłem uczczono Międzynarodowy Dzień Teatru, który obchodzimy 27 marca. Bibliotekę odwiedziła grupa Misiów z Przedszkola Nr 3, wraz z wychowawczynią Małgorzatą Cieszyńską. Po krótkim zapoznaniu się z pracą biblioteki i z zasadami korzystania z książek dzieci zasiadły w czytelni, gdzie miały okazję obejrzeć teatrzyk Kamishibai, w którym to została przedstawiona „Legenda o Smoku Wawelskim”. Przedszkolaki bardzo chętnie przypomniały sobie treść legendy, znaną z książek. Na przykładzie „Bajki o chorym smoku” stworzonym przez uczniów klasy II Szkoły Podstawowej w Janowie, panie bibliotekarki pokazały dzieciom, że każde z nich może stać się autorem bajki, wystawionej w teatrze Kamishibai. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały smocze kolorowanki.

Serdecznie dziękujemy wychowawczyniom grup przedszkolnych: Małgorzacie Cieszyńskiej, Katarzynie Jagiełło, Alicji Karawaj, Marcie Olechno oraz wychowawczyni świetlicy środowiskowej „Stokrotka” Annie Przeździeckiej.
Zajęcia przeprowadziły bibliotekarki: Małgorzata Godlewska i Marta Bielska.

Marta Bielska
Filia Biblioteczna nr 2

Skip to content