Kampanie informacyjno – edukacyjne UKE

Urząd Komunikacji Elektronicznej zaprasza do wzięcia udziału w kampaniach informacyjno – edukacyjnych.

UKE logo

Wiem, co podpisuję

Akcja jest skierowana do osób zawierających umowy, szczególnie do seniorów. To oni są najczęściej ofiarami nieuczciwych przedstawicieli handlowych reprezentujących operatorów. Co zrobić, żeby nie zostać oszukanym? W ramach kampanii “Wiem, co podpisuję” UKE doradza, na co zwracać uwagę, gdy zawieramy umowę w domu, kiedy możemy od niej odstąpić, jak dochodzić roszczeń. Zajęcia mają formę wykładów, podczas których w przystępny sposób przedstawiamy słuchaczom typowe praktyki nieuczciwych sprzedawców. Pokazujemy jak się przed nimi bronić. Więcej informacji na stronie: https://cik.uke.gov.pl/edukacja-uke/wiem-co-podpisuje,3.html

Klikam z głową

Internet to źródło zabawy i wiedzy oraz narzędzie komunikacji. Należy jednak wiedzieć, jak z niego bezpiecznie korzystać. Najmłodsi użytkownicy smartfonów najczęściej korzystają z nich bez ograniczeń. Nie zdają sobie sprawy z konsekwencji, jakie mogą wiązać się ze ściąganiem gier lub wysyłaniem drogich sms-ów. Nie są świadomi niebezpieczeństw, jakie niosą treści nieodpowiednie dla ich wieku.

Kampania „Klikam z głową” przeznaczona jest dla dzieci ze szkół podstawowych. Podczas zajęć rozmawiamy jak bezpiecznie poruszać się w sieci i korzystać z urządzeń telekomunikacyjnych. Uczymy, jak radzić sobie z agresją w sieci, chronić dane oraz uniknąć wysokich rachunków. Nasze warsztaty są bezpłatne i trwają około 45 minut. Więcej informacji na stronie:

https://cik.uke.gov.pl/edukacja-uke/klikam-z-glowa,1.html

Szkodliwe wzmacniacze GSM

Zanik sygnału sieci telefonii komórkowej, występujące zakłócenia lub słaba jakość połączenia mogą być efektem nielegalnego stosowania wzmacniaczy sygnału GSM, zwanych także repeaterami. Z przepisów Rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 12 grudnia 2014 r. (tekst jednolity Dz.U.2017 poz. 96) w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia radiowegoOtwórz w nowym oknie wynika, że tylko przedsiębiorcy telekomunikacyjni posiadający ogólnopolską rezerwację częstotliwości mogą używać wzmacniaczy sygnału GSM.

Jeśli indywidualny użytkownik (osoba fizyczna lub firma) chciałby wzmocnić sygnał sieci komórkowej w miejscu korzystania z telefonu, to powinien zwrócić się do operatora swojej sieci o zainstalowanie takiego urządzenia. Prawidłowe działanie wzmacniaczy sygnału zależy bowiem nie tylko od ich parametrów technicznych, ale również od miejsca i sposobu ich zainstalowania, użytej anteny oraz konfiguracji z działającymi stacjami bazowymi telefonii komórkowej. Więcej informacji na stronie:

https://bip.uke.gov.pl/ostrzezeniawyroby-niezgodne/szkodliwe-wzmacniacze-gsm,1.html

Telefony bezprzewodowe typu „DECT”

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej informuje użytkowników telefonów bezprzewodowych typu „DECT”, pochodzących najczęściej z Ameryki Łacińskiej lub Ameryki Północnej, że powodują one zakłócenia radiowe w sieciach telefonii komórkowej systemu UMTS (baza podłączona przewodem do gniazda telefonicznego z przenośną słuchawką lub kilkoma słuchawkami). Telefony tego typu należy bezwzględnie wyłączyć z użytkowania. Nie można ich również przekazywać ani odsprzedawać innym osobom. Więcej informacji na stronie:

https://archiwum.uke.gov.pl/ostrzezenie-dla-uzytkownikow-telefonow-bezprzewodowych-typu-dect-16282

uke.gov.pl

Zobacz również

Skip to content