Pokaz archiwalnych filmów etnograficznych

Plakat

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie wraz z Sokólskim Ośrodkiem Kultury zaprasza dnia 25 października 2018 r. (czwartek), o godz. 17:00 do kina „Sokół” w Sokółce na bezpłatną prezentację filmów o tematyce etnograficznej.

Pokazane zostaną 3 krótkie filmy dokumentalne zrealizowane w latach 70. i 80. w powiecie sokólskim prezentujące różne techniki rzemieślnicze. Materiały te nigdy nie były prezentowane w miejscu ich realizacji a osoby w nich występujące nie miały możliwości zapoznać się z nimi. Zapraszamy zatem wszystkich mieszkańców oraz szczególnie osoby które pochodzą z wymienionych poniżej miejscowości do spojrzenia w przeszłość, może odnajdą Państwo swoich krewnych, znajomych.

Pokaz dotyczyć będzie następujących technik rzemieślniczych:

1. „Wyrób kołowrotków” 1976, nagrany w Kruszynianach i Kundziczach, gm. Krynki, pow. sokólski (czas trwania 11 minut, występuje: Wacław Anisymowicz)

2. „Wyrób sit” 1976, nagrany w Janowszczyźnie, pow. sokólski (czas trwania 16 minut, występują: Helena i Stanisław Łukaszewicz)

3. „Wyprawa skór” 1989, Stara Rozedranka, pow. sokólski (czas trwania ok. 30 min., występuje Stanisław Bargiel)

Organizatorem pokazów jest Państwowe Muzeum Etnograficzne realizujące projekt “Muzeum w terenie. Etnograficzne reminiscencje filmowe”.

Prosimy koniecznie w informacji prasowej o dodanie formuły o dofinansowaniu działania:

Działanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu promocji Kultury oraz dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.
Współorganizatorem pokazu jest Sokólski Ośrodek Kultury

Ponadto w ramach działania w Muzeum Ziemi Sokólskiej Przy Sokólskim Ośrodku Kultury zostaną przeprowadzone dodatkowe zajęcia dla szkół o tematyce związanej z filmami prezentowanymi w ramach działania „Muzeum w terenie” dnia 25 i 26 października 2018 r.

Edyta Wiśniewska


Zobacz również