Sokólska „Jedynka” ma 100 lat

Pod Honorowym Patronatem Burmistrza Sokółki Ewy Kulikowskiej odbyły się obchody 100-lecia Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Sokółce. Zorganizowano je w sobotę 12 maja 2018 roku.

Dyrektor SP1 w Sokółce

Uroczystość rozpoczęła msza, jaką odprawiono w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego. Przewodniczył jej Metropolita Białostocki Arcybiskup Tadeusz Wojda. Po nabożeństwie szkolna społeczność i zaproszeni goście – na przykościelnych schodach – pozowali do wspólnego zdjęcia.

Kolejnym punktem uroczystości było odsłonięcie tablicy upamiętniającej ostatniego przedwojennego Kierownika szkoły – Romana Pawłowskiego. Tablicę umiejscowiono na ścianie przed głównym wejściem do szkoły. Pojawił się  na niej napis: Roman Pawłowski 1897-1940, Kierownik Publicznej Szkoły Powszechnej nr 1 w latach 1925-1939, Porucznik Wojska Polskiego, Członek Polskiej Organizacji Wojskowej, uczestnik wojny polsko – bolszewickiej i kampanii wrześniowej, ofiara zbrodni katyńskiej, zamordowany w Charkowie”. W odsłonięciu tablicy asystowała Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska. Tablicę poświęcił Metropolita Białostocki Abp. Tadeusz Wojda.

Następnie Dyrektor SP nr 1 w Sokółce Zbigniew Laszuk zaprosił Panią Burmistrz Ewe Kulikowską do wzięcia udziału w symbolicznym zasadzeniu Dębu Adam Mickiewicz. Jubileuszowa uroczystość była kontynuowana na sali gimnastycznej.

Burmistrz Sokółki wręczyła pamiątkowe grawertony z najlepszymi życzeniami dla Dyrektora SP nr 1 – Zbigniewa Laszuka, byłego Dyrektora tej placówki – Henryka Cudnika oraz całej kadry. Pani Burmistrz przekazała też prezent dla szkolnej świetlicy – gry planszowe i zabawki.

-Kierowałem „jedynką” przez 22 lata. Obecny Dyrektor pobił mój rekord i sprawuje tę funkcję od 26 lat – podkreślił Henryk Cudnik.

Wśród uczestników uroczystości była Elżbieta Huszcza.

-Mój ojciec Mikołaj Hipp przyjechał do Sokółki ze Lwowa razem z nauczycielką panią Bej. Oboje tworzyli pierwszą kadrę pedagogiczną tej szkoły. Ojcem chrzestnym mojej mamy był zamordowany w Charkowie Dyrektor Roman Pawłowski. W „jedynce” uczyli się wszyscy członkowie mojej rodziny – powiedziała Elżbieta Huszcza.

Na zakończenie dyrekcja szkoły poprosiła o pamiątkowe wpisy do kroniki. Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska napisała: „Tu życie się zaczęło, tu egzaminy się zaczęły, tu pierwsza miłość się zaczęła… do szkoły, do kolegów i koleżanek, ludzi, do Ojczyzny, do Boga! Dziękuję wszystkim nauczycielom, dyrekcji i personelowi szkoły, że potrafili i potrafią wykrzesać w młodych ludziach postawy wspaniałego Patrioty, Ucznia i Człowieka! Serdeczne gratulacje 100 lat niesamowitej historii! Moje serce się raduje!!!”

Szkoła Podstawowa nr 1 w Sokółce powstała wraz z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Początkowo działała jako 7-klasowa Szkoła Powszechna w Sokółce. Zlokalizowano ją w budynku, w którym obecnie uczą się dzieci klas I-III. Gmach został wybudowany pod koniec XIX wieku, a wcześniej służył jako rosyjskie gimnazjum.

2 maja 1929 roku szkole nadano imię Adama Mickiewicza, a społeczeństwo sokólskie ufundowało sztandar.

Dzięki staraniom Kierownika szkoły Romana Pawłowskiego, władz oświatowych i społeczeństwa w latach 1930-1933 wybudowano nowy  murowany budynek szkolny. Był to piętrowy gmach, który posiadał natryski, instalację kanalizacyjną i płaski dach, gdzie planowano urządzić basen kąpielowy. Inwestycja kosztowała około 75 tys. zł.

(UM) Fot.: D. Biziuk

Skip to content