Marek Tochwin podzielił się wiedzą o ASG

19 kwietnia 2018 r. Biblioteka Publiczna w Sokółce gościła pana Marka Tochwina – pasjonata replik broni ASG, który podzielił się swoją pajsą z uczniami klasy I o profilu mundurowym z LO w Sokółce.

Pokaz replik broni w bibliotece

ASG to skrót od angielskiego “Air Soft Guns” odnoszący się do replik broni palnej lub używany jako określenie zjazdów airsoftowców, czyli tzw. “strzelanki”. Sport ten jest najtańszą alternatywą dla sportów strzeleckich. ASG jest dobrym sposobem na nudę, w bardzo aktywny i ciekawy sposób bawić się może praktycznie każdy, bez względu na płeć. Ale jak w każdym sporcie i w airsofcie istnieje ryzyko kontuzji, pan Marek mówił więc też o zachowaniu zasad bezpieczeństwa i wzajemnym szacunku.

Airsoftowa rozrywka przyjmuje wiele form – od rozgrywek grupowych po rekonstrukcje prawdziwych operacji wojskowych. Gość zaprezentował młodzieży: karabin snajperski L96, karabin MP5, kałasznikowa AKM oraz karabin AR 15 (M4). Ponadto w trakcie omawiania bezpieczeństwa zaprezentował również akcesoria ochronne: okulary, maskę (stalker), rękawice i kamizelkę taktyczną.

Pan Marek jest funkcjonariuszem Straży Granicznej. Jego pasja nie skupia się jedynie na posiadaniu kolekcji replik i treningach, zbudował poligon treningowy do szybkich rozgrywek, który znajduje się na żwirowni w Ogrodniczkach pod Białymstokiem.

(KB, EK)

Skip to content