Spotkanie z Marianną Szulborską

Arianna Szulborska

28 lutego 2018 r. Biblioteka Publiczna w Sokółce gościła podróżniczkę Mariannę Szulborską z najnowszym dziennikiem podróży zatytułowanym „Grecja w cieniu Olimpu”.

Pani Marianna jest emerytowaną nauczycielką języka rosyjskiego. Po przejściu na emeryturę podróżuje po Europie, Azji i Afryce. Odwiedziła już 33 kraje. Za cel podróży obiera najczęściej miejsca święte. Swoimi doświadczeniami i wrażeniami dzieli się z ludźmi w „Dziennikach Podróży”.

Na spotkaniu w bibliotece autorka zabrała uczestników w ciekawą podróż po Grecji śladami św. Pawła Apostoła Narodów. Jako pierwsze zwiedziliśmy Termopile, następnie Ateny, Kanał Koryncki, Delfy, Werię i Saloniki. Pani Marianna z pasją opowiadała o kulturze, obyczajach Greków i Meteorach – jednej z najbardziej malowniczych formacji skalnych na świecie, znajdujących się tam klasztorach oraz legendzie związanej z ich powstaniem. W opowieściach nie zabrakło również akcentu polskiego. Pani Marianna przybliżyła nam postać Zygmunta Mineyko – zesłanego na Sybir powstańca styczniowego, który uciekł z zesłania i osiedlił się w Grecji. Pan Zygmunt założył polską bibliotekę oraz propagował język polski.

Na wydanie czekają kolejne trzy dzienniki, więc z niecierpliwością czekamy, by po raz kolejny spotkać się z Panią Marianną.

(KB, EK)

Skip to content