Retrospektywa Festiwalu Niepokorni-Niezłomni-Wyklęci

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizatorzy zapraszają na Retrospektywę Festiwalu Retrospektywę Festiwalu Niepokorni-Niezłomni-Wyklęci, która odbędzie się w dniach 24-25 lutego 2018 r. w kinie “Sokół” (rozpoczęcie każdego dnia o godzinie 15:00).

Program

W sobotę zostaną wyświetlone następujące filmy:
Dokument “Miłość w czasach wyklętych” to niezwykle emocjonalna historia miłości Józefy i Aleksandra Życińskich.. Główną postacią filmu jest żona Aleksandra Życińskiego Józefa, która doskonale pamięta moment, kiedy po raz pierwszy zobaczyła przyszłego męża – w 1943r. w lesie na Wykusie, do którego została wysłana przez ojca w celu przekazania meldunku mjr. Janowi Piwnikowi “Ponuremu”. Józefa zakochała się od pierwszego wejrzenia. Po zakończeniu wojny, w lesie, Aleksander, były żołnierz Armii Krajowej i Narodowych i Sił Zbrojnych, dowodzi oddziałem liczącym ok. 150 osób. Gdy okazało się, że żona jest w ciąży, postanowił, że opuszczą las. Jednak zanim to zrobili, zostali pojmani w obławie. Aresztowani, przez 4 miesiące byli przesłuchiwani i katowani, mimo że Życińska była w ciąży. Film „Pociąg zatrzymał się w Auschwitz” przedstawia dramatyczne historie ocalałych więźniów obozów zagłady w Auschwitz i Auschwitz Birkenau. Niektórzy z nich jako dzieci byli poddawani eksperymentom doktora Mengele. Pokazane zostały miejsca tragicznych losów ich i ich najbliższych, którzy przeważnie zginęli w komorach gazowych. Wśród bohaterów filmu jest kobieta, która nie chciała wrócić do swojej ocalałej matki do Rosji sowieckiej, bo poczuła się Polką i tu pozostała. „Ziemia przemówiła” to dokument o UB-eckiej zbrodni dokonanej na żołnierzach NSZ ze Zgrupowanie Henryka Flame „Bartka” Na Opolszczyźnie rozegrał się tragiczny finał przeprowadzonej przez UB wspólnie z NKWD prowokacji pod kryptonimem „Lawina”.

W niedzielę zapraszamy na:
„Bitwa pod Rząbcem- Historia prawdziwa” to fabularyzowany film dokumentalny o bitwie stoczonej 8 września 1944r. pomiędzy oddziałem Brygady Świętokrzyskiej NSZ i komunistycznymi oddziałami Tadka Białego
„Podwójnie wyklęty” -Na bohatera nadal pada cień nachalnej komunistycznej narracji propagandy PRL. Bury, żołnierz ZWZ – AK, dowódca 1 Kompanii Szturmowej 3 Wileńskiej Brygady AK (1944), II szwadronu 5 Wileńskiej Brygady AK (1945), dowódca 3 Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Został aresztowany przez MBP 17 listopada 1948 roku. Rok później w pokazowym procesie skazano go na karę śmierci za zabrodnie nie popełnione na ludności cywilnej, a dowodzony przez Burego oddział obarczony winą za zabicie mieszkańców wsi Zaleszany, Puchały Stare oraz atak na miejscowości Zanie, Szpaki i Końcowizna. Wyrok śmierci na “Burym” wykonano w więzieniu w 1949 roku. W 1995 roku Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego unieważnił wyrok na podstawie Ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego. W III RP wszczęto nowe śledztwo w sprawie zabójstwa ponad 70 Białorusinów, które zostało umorzone w 2005 roku. Jednak w komunikacie końcowym umieszczono informację, że Bury był sprawcą kierowniczym zbrodni noszącej znamiona ludobójstwo, z czym nie zgadzają się towarzysze broni Romualda Rajsa, rodzina, mieszkańcy Białostocczyzny i historycy podziemia niepodległościowego.
Po filmie “Podwójnie Wyklęty” spotkanie z reżyserka filmu Panią Ewą Szakalicką.

Każdego dnia będzie tez można zobaczyć wystawę :Sokółka w starej fotografii i prezentację uzbrojenia podlaskich kolekcjonerów uzbrojenia. WSTĘP WOLNY.

Organizatorzy:
Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska
Stowarzyszenie Historyczne im. Bohaterów Ziemi Sokólskiej
Sokólski Ośrodek Kultury
Muzeum Ziemi Sokólskiej
Kino Sokół

Stowarzyszenie Historyczne
im. Bohaterów Ziemi Sokólskiej


Zobacz również