Wyprawy Szlakiem Żołnierzy Niepodległej

„Wyprawy Szlakiem Żołnierzy Niepodległej” to tytuł projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Odra-Niemen z Wrocławia. Do udziału w projekcie zaproszono Stowarzyszenie Historyczne im. Bohaterów Ziemi Sokólskiej i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 3 Sokółce. Młodzieży miała możliwość zapoznać się z życiem i działalnością kpt Władysława Łukasiuka ps. „Młot”.

Uczestnicy projektu

W piątek, 20 października 2017 r. ekipa z Sokółki udała się w podróż by poznać szlak bojowy dowódcy 6 Brygady Wileńskiej odtworzonej na Białostocczyźnie przez mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaczkę”. Wyprawę rozpoczęli w miejscowości Czaje- Wólka, gdzie na kolonii, 27 czerwca 1949 roku, zginął jeden z najwybitniejszych dowódców partyzanckich działających na Podlasiu. W wędrówce po szlaku chwały kpt Władysława Łukasiuka „Młota” towarzyszyła jego córka Pani Marta Ziębikiewicz z Wrocławia a o działalności tego wspaniałego żołnierza Podziemia Niepodległościowego oprowadzał dr Piotr Łapiński z białostockiego Oddziału IPN.

Wyprawa szlakiem tego, który brał udział w operacji przejęcia niewybuchu rakiety „V-2” była przez młodzież dokumentowana kamerami filmowymi.

W sobotę i niedzielę w Szkole Podstawowej nr 3 w Sokółce na Zielonym Osiedlu odbyła się dalsza część projektu. Warsztaty filmowe poprowadzili Paweł Przewoźny i Karol Janas. Pierwszy z panów to młody twórca filmowy, reżyser i raper, twórca m.in. filmu “SW historia Solidarności Walczącej”. Drugi to operator kamery i psycholog. Obaj współtworzą studio filmowe White Studio.

Młodzi adepci sztuki filmowej poznali sprzęt do robienia filmów i zasady posługiwania się nim. Prowadzący zajęcia bardzo szybko znaleźli wspólny język z młodzieżą.

W niedzielę, na zakończenie warsztatów, wszyscy mogli obejrzeć film zrealizowany przez młodzież z pobytu w miejscach związanych z kpt Władysławem Łukasiukiem „Młotem”. O swoim ciężkim dzieciństwie i syndromie dziecka „wyklętego” opowiedziała jego córka, pani Marta Ziębikiewicz.

Film zostanie zgłoszony na Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci odbywający się w Gdyni we wrześniu każdego roku.

Stowarzyszenie Historyczne
im. Bohaterów Ziemi Sokólskiej


Zobacz również

Skip to content