Momenty w życiu kobiety

24 września 2017 r. poetycka opowieść o kobiecie przyciągnęła do Sokólskiego Ośrodka Kultury w Sokółce dziesiątki miłośników poezji Leonardy Szubzdy. Poetka, dzięki Stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego, wydała kolejną książkę, na którą złożyły się wiersze i opowiadania pt. „Dziewczyny”. Tomik ukazuje momenty w życiu kobiety, pozwala dostrzec sens rzeczy trudnych i pięknych.

Leonarda Szubzda

Bohaterkami Leonardy Szubzdy zostały kobiety, dziewczyny, które spotkała na swoich drogach. Niektóre z nich były gośćmi wieczoru, inne rozpoznały siebie w którymś opowiadaniu. Wiersze zostały zaprezentowane przez aktorów z Teatru amatorskiego  w konwencji czytanych listów, spokojnie wyjmowanych z kopert, przez co jeszcze bardziej słuchacze odczuwali, kierowaną do nich, formę przesłania. Opiekunem grupy był instruktor SOK – Michał Dąbrowski. Opowiadania przedstawiała sama poetka. Snuła spokojną opowieść o losach kolejnych bohaterek. Serdecznie uściskała te obecne- Teresę i Grażynę. Aby przypomnieć strofy Leonardy Szubzdy z wcześniejszych tomików, zespół poezji śpiewanej „Uzależnieni” zaprezentował kilka wierszy z muzyką wokalisty i gitarzysty zespołu – Grzegorza Górskiego. W skład zespołu weszły także Katarzyna Górska- gitara basowa oraz Agnieszka Kozakiewicz – śpiew i fortepian.

Cały wieczór poświęcony promocji książki obfitował w emocje. Nie zabrakło wzruszeń i ciepłych słów, podziękowań i gratulacji. Spotkanie, zaszczycili swoją obecnością: Helena Marcinkiewicz – Główny Specjalista Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, profesor Teresa Zaniewska ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, która opatrzyła książkę pięknym wstępem, Małgorzata Glińska – organizatorka Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego poezji Leonardy Szubzdy ph. „Między milczeniem a krzykiem” odbywającego się od 17 lat w Korycinie, Józef Gliński – Przewodniczący Rady Gminy w Korycinie. Tego dnia Burmistrz Sokółki Ewę Kulikowską reprezentowała Elżbieta Ziętek – Skarbnik Sokółki. Swoją radość ze współpracy z sokólską poetką wyraził dyrektor SOK – Zbigniew Dębko oraz wiele innych osób.

Agnieszka Kozakiewicz, SOK


Zobacz również

Skip to content