Finał Podlaskiej Ligi Żeglarskiej

Żeglarze z Sokółki zakończyli sezon w ścisłej czołówce Podlaskiej Ligi Żeglarskiej, której finałem były ostatnie regaty edycji w Augustowie pod nazwą “Mistrzostwa Podlasia w Żeglarstwie – 60 lat Nord Augustów”.

Finał cyklu regat

W dniach 16-17 września 2017 r. żeglarze rywalizowali w klasie Omega Sport (3 załogi) i Omega Standard (10 załóg). Nasz klub reprezentowały 4 załogi – trzy w Omedze Standard i  jedna w Omedze Sport. Finałowe regaty były rozegrane w trybie “final race” (miejsce w finale x2).

W sobotę siła wiatru od 1 do 2 w skali Beauforta. Walka była bardzo zacięta do ostatniego wyścigu. Niestety w jednym z biegów załoga “Białej Perły” miała awarie masztu, co uniemożliwiło jej starty w kolejnych wyścigach. Tego dnia (ze względu na słabe warunki wiatrowe zapowiadane na niedzielę) rozegrano 6 wyścigów. 

Po wyścigach odbyło się spotkanie podlaskich żeglarzy, którym udało się ustalić kilka zmian i rozwiązań mających usprawnić i uatrakcyjnić przyszłoroczną Podlaską Ligę Żeglarską. W miłej atmosferze, przy ognisku spędzono późne popołudnie a wieczorna impreza przeniosła się do miejsca zajmowanego przez żeglarzy z Sokółki :)

W niedzielę totalna flauta uniemożliwiła komisji puszczenie kolejnych biegów. Żeglarze z Sokółki w zawodach zajęli następujące miejsca:

Klasa Omega Sport:

 • “Czarna Perła” – Piotr Kułak, Antoni Brzeziński, Karolina Bronowicz – miejsce 3.

Klasa Omega Standard:

 • “A-037” – Wojciech Dziurdź, Katarzyna Czarniecka, Adam Dziurdź – miejsce 3,
 • „Elm@” – Marek Lewosz, Daniel Wadejko, Tomasz Lewosz – miejsce 7,
 • “Biała Perła” – Przemysław Brzeziński, Cezary Sidor, Przemysław Lewosz – miejsce 10.

Patrycja Urban w załodze u Piotra Ossowskiego zajęła 1 miejsce.

Po 8 zawodach rozegranych na terenie całego województwa poznaliśmy kolejność miejsc Podlaskiej Ligi Żeglarskiej. W klasie Omega Sport wzięło udział 6 sterników, Omega Standard – 44 sterników, Jachty Kabinowe – 20 sterników, T1 – 5 sterników, T2 – 4 sterników, T3 – 5 sterników, Micro – 14 sterników, w sumie 98 sterników :)

Podsumowując cały cykl zawodów miejsca żeglarzy Klubu Żeglarskiego “ŻAGIEL” przedstawiają się następująco:

Klasa Omega Sport:

 • Piotr Kułak, Antoni Brzeziński, Karolina Bronowicz – 4 miejsce.

Klasa Omega Standard:

 • Wojciech Dziurdź, Katarzyna Czarniecka, Adam Dziurdź – 2 miejsce – wicemistrzowie ligi,
 • Marek Lewosz, Tomasz Lewosz, Daniel Wadejko – 7 miejsce,
 • Przemysław Brzeziński, Przemysław Lewosz, Cezary Sidor – 8 miejsce,
 • Jarosław Kułak, Piotr Kułak, Karolina Bronowicz – 17 miejsce,
 • Paweł Bronowicz, Karolina Bronowicz, Cezary Sidor – 23 miejsce.

Klasa T1:

 • Antoni Brzeziński, Ryszard Bronowicz, Karolina Bronowicz – 3 miejsce.

Wszystkim żeglarzom serdecznie dziękujemy za rywalizację w lidze. Podziękowania należą się również organizatorom regat, którzy zapewniali spotkania pełne żeglarskich emocji. Przypomnijmy też, że pierwsze zawody z cyklu Podlaskiej Ligi odbyły się w Sokółce na Zalewie Sokólskim. Bez wsparcia władz oraz miejscowych firm i sympatyków żeglarstwa nie byłoby możliwe zorganizowanie tych regat. Żeglarze z Sokółki mogli tak licznie uczestniczyć w cyklu regat dzięki dofinansowaniu na sport z Urzędu Miejskiego w Sokółce.

Do zobaczenia w przyszłym sezonie na kolejnych regatach Podlaskiej Ligi Żeglarskiej 2018 AHOJ!

Klub Żeglarski “ŻAGIEL” Sokółka


Zobacz również

Skip to content