Rajd Katyński z przystankiem w Sokółce

Wyruszyli w trasę z Warszawy w niedzielę 13 sierpnia 2017 roku. Tego samego dnia dotarli do Sokółki. Jak co roku, uczestnicy XVII Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego zatrzymali się w naszym mieście.

Rajd Katyński odwiedził Sokółkę

Kilkudziesięciu motocyklistów pojawiło się w Sokółce wieczorem 13 sierpnia na parkingu przy kościele pw. św. Antoniego Padewskiego, gdzie czekali na nich mieszkańcy i przedstawiciele władz z Posłem Mieczysławem Kazimierzem Baszko oraz Zastępcą Burmistrza Adamem Kowalczukiem na czele. Uczestnicy rajdu przeszli pod Pomnik Zesłańców Sybiru, aby wspólnie złożyć kwiaty, zapalić znicze i wspominać tych, którzy oddali swoje życie za to, że byli Polakami.

Dziekan Dekanatu Sokólskiego Ks. Stanisław Gniedziejko przypomniał, że Sokółka zawsze znajdowała się na trasie Rajdu Katyńskiego.

-Podejmujecie wielki trud i dajecie nam wszystkim wspaniałą lekcję patriotyzmu – z tymi słowami zwrócił się do motocyklistów Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk. – Życzę Wam, abyście po zakończeniu rajdu wrócili do domów z poczuciem dobrze wykonanego patriotycznego obowiązku – dodał Zastępca Burmistrza Sokółki.

-Wasza gościnność jest przewspaniała. Dziękujemy za gorące przyjęcie – powiedziała do mieszkańców Sokółki Zastępca Komandora Rajdu Katarzyna Wróblewska. – Niech w drodze prowadzi nas pamięć o tych ludziach, którzy oddali swoje życie za to, że byli Polakami.

-Jestem z Was bardzo dumny. Można powiedzie, że jesteście najlepszymi patriotami naszego kraju – podkreślił Poseł Mieczysław Kazimierz Baszko.

Po przemówieniach, pod Pomnikiem Zesłańców Sybiru złożono kwiaty i zapalono znicze. Motocykliści opuścili Sokółkę 14 sierpnia.

W tym roku rajd podąża dwoma trasami. Krótsza liczy 7,5 tys. km i prowadzi przez miejsca związane z dawną Rzeczpospolitą, czyli Wilno, Łotwę, Rosję, Ukrainę, przez Kamieniec Podolski, Chocim, miejsca Rzezi Wołyńskiej i Lwów. Rajd rozdzieli się w Moskwie. Druga trasa – szlakiem zesłańców syberyjskich – będzie wiodła do Irkucka. Jej długość to 10,5 tys. km. Zakończenie rajdu planowane jest w Warszawie na 10 września 2017 roku.

(UM) Fot.: D. Biziuk 


Zobacz również

Skip to content