Podkarpacie na Sokólszczyźnie

Miejsce Cudu Eucharystycznego, zabytkowy meczet w Bohonikach i Nadleśnictwo Krynki z siedzibą w Poczopku – to między innymi zobaczyła delegacja z Ustrzyk Dolnych, która przyjechała do Sokółki na zaproszenie Burmistrza Sokółki Ewy Kulikowskiej. Licząca 45 osób grupa z Podkarpacia zawitała do Sokółki, żeby wziąć udział w Dniach Miasta.

Grupa z Ustrzyk

Przed oficjalnym rozpoczęciem Dni Sokółki – w sobotę 10 czerwca 2017 roku – grupa z Ustrzyk wybrała się na zwiedzanie Sokólszczyzny. Pierwszym przystankiem było Muzeum Ziemi Sokólskiej, gdzie goście poznali historię miasta i Szlaku Tatarskiego.
Mieszkańcy Podkarpacia udali się następnie pod cerkiew pw. św. Aleksandra Newskiego. Kolejnym punktem programu była wizyta w zabytkowym kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce. To właśnie tutaj w 2008 roku miał miejsce Cud Eucharystyczny. Grupa z Ustrzyk zobaczyła wystawioną w kościelnej kaplicy przemienioną Cząstkę Ciała Pańskiego – cel licznych pielgrzymek z Polski i zagranicy. Z kościoła grupa udała się na cmentarz prawosławny, aby poznać historię trzech tajemniczych kolumn i pochowanego w ich pobliżu młodego lekarza Juliana Żypowskiego, który nazywany jest przez miejscowych sokólskim Romeo.

Kolejnym przystankiem na trasie wycieczki były Bohoniki z zabytkowym meczetem i mizarem. Grupa miała też okazję spróbować tatarskich specjałów kulinarnych: rosołu z kołdunami i pierekaczewnika.

Z Tatarskiego Szlaku mieszkańcy Podkarpacia udali się do Nadleśnictwa Krynki z siedzibą w Poczopku koło Szudziałowa. W Poczopku goście odwiedzili Galerię na Skraju Puszcz z jej najsłynniejszym lokatorem, czyli tajemniczym ptagasem leśnobornym. Grupa zatrzymała się też w kamiennym kręgu, Parku Megalitów i Silvarium. Wizyta w Poczopku nie mogła obejść się bez odwiedzin u kamiennej żaby. Zgodnie z miejscową tradycją, uczestnicy wycieczki obeszli żabią rzeźbę siedem razy, aby zapewnić sobie siedem szczęśliwych lat życia.

(UM) Fot.: D. Biziuk


Zobacz również

Skip to content