Stanowisko Burmistrz Sokółki Ewy Kulikowskiej w sprawie funkcjonowania szkoły zlokalizowanej w dwóch budynkach.
Decyzja dotycząca wyboru jednej z dwóch możliwości – włączenia gimnazjum do szkoły podstawowej, czy też przekształcenia gimnazjum w szkolę podstawową – czyli utworzenia nowej, kolejnej szkoły podstawowej, winna być podjęta zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, po analizie między innymi warunków demograficznych oraz warunków lokalowych szkół. Powinna też zabezpieczać interesy Uczniów, ich Rodziców, Nauczycieli i Pracowników niepedagogicznych.
Zarówno przepis art. 206 ust. 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 roku Przepisy wprowadzające ustawę-Prawo oświatowe ( Dz.U. z 2017 poz. 60), jak i przepis art. 39 ust 6 ustawy z dnia z dnia 14 grudnia 2016 roku Prawo oświatowe ( Dz.U. z 2017 poz. 59), który wejdzie w życie z dnie 1 września 2017 roku stanowią, że Rada Miejska w Sokółce podejmując uchwałę winna dążyć do tego, aby ośmioletnie szkoły podstawowe były szkołami:
1) o pełnej strukturze organizacyjnej;
2) funkcjonującymi w jednym budynku lub jego bliskiej lokalizacji.
Wobec informacji podanej podczas spotkania konsultacyjnego, które odbyło się w dniu 23 lutego w Gimnazjum nr 1 w Sokółce, należy z całą mocą podkreślić, iż twierdzenie, że szkoła po okresie przejściowym (tj. po 31 sierpnia 2019 r.) może funkcjonować wyłącznie w jednym budynku jest nieuprawnione. Potwierdza to brzmienie w/w przepisów.
Zatem zgodne z prawem jest funkcjonowanie szkoły podstawowej, do której zostało włączone gimnazjum, w dwóch budynkach.
Burmistrz Sokółki
Ewa Kulikowska