Pełen sukcesów maraton sokólskich narciarzy

Narciarki biegowe

Miniony tydzień był dla naszych narciarek bardzo pracowity i emocjonujący. Dziewczyny startowały w czwartek, 9 lutego 2017 r. w Siedlcach w IV edycji „Biegu Na Igrzysk” a w ramach Narodowego Programu Rozwoju Biegów Narciarskich. W sobotę 10-cio osobowa ekipa narciarek zameldowała się na terenie WOSIR w Szelmencie aby wziąć udział w „Międzynarodowym Biegu o Puchar Bieguna Zimna”. W niedzielę 20-sto osobowa drużyna startowała w Supraskim „SkiFestiwalu”.

Czternastoosobowa ekipa walczyła w mroźny dzień na dystansach od 1 km do 3 km stylem dowolnym. Najmłodszą kategorię kl. V i młodszych wygrała po pięknym biegu reprezentantka UKS Orliki w Starej Kamionce Kasia Rećko. Na tym samym dystansie Magda Ignatowicz była 5, Zuzia Czabatorowicz – 6, Weronika Reszuta – 9 (Start Malawicze), Ula Kucharewicz – 10, Marysia Borys – 16 i Dominika Nowak – 18. W biegu tym startowało 30 zawodniczek. W starszej kategorii klas VI i I gimnazjum na dystansie 2 km Kamila Rećko wywalczyła 5 pozycję, Julka Zajczyk – 6 (obie Start Malawicze), Ania Szomko była 11, Weronika Czeremcha – 13 i Ewa Rećko – 15 (Orliki Stara Kamionka). W biegu na 3 km nasze najstarsze narciarki: Natalka Fiedorec (Start Malawicze) zajęła 5 miejsce a Monika Szomko (Orliki Stara Kamionka) była 7.

W Szelmencie, w Międzynarodowym Biegu o Puchar Bieguna Zimna, rywalizowano przy bardzo ostrym i mroźnym wietrze na dystansach od 1,5 do 15 km techniką dowolną. Po raz  kolejny swoją mistrzowską klasę pokazała Kasia Rećko (Orliki Stara Kamionka) wygrywając z dużą przewagą czasową bieg na dystansie 1,5 km. Po blisko 30 sekundach po Kasi na metę jako druga dotarła reprezentantka Startu Malawicze Ela Łowczecka. Magda Ignatowicz nie zdołała utrzymać do końca biegu 3 miejsca i tuż przed metą wyprzedziła ją zawodniczka z Supraśla. Zuzia Czabatorowicz na metę dojechała jako 5, Ula Kucharewicz po niefortunnym upadku linię mety przekroczyła 8 zaś najmłodszą Dominikę Nowak sklasyfikowano na 12 pozycji.

Dystans 3 kilometrowy miały do pokonania juniorki D. Wszystkie uczestniczki biegu miały okazję rywalizować o narciarskie złoto z aktualną, wielokrotną Mistrzynią Polski Hanna Popko (Hubal Białystok). Bardzo emocjonujący i widowiskowy bieg stoczyły między sobą nasze narciarki: Kamila Rećko i Julia Zajczyk. Większość trasy prowadziła młodsza Julka, którą na mecie pokonała bardziej doświadczona Kamila wygrywając o pół długości narty.

Wielu wrażeń dostarczył również bieg juniorek C, które walczyły na dystansie 4,5 km. Po pięknej walce Natalia Fiedorec na 3 okrążeniu wyprzedzając rywalkę z Supraśla zapewniła sobie 4 lokatę. W biegu tym Monika Szomko zajęła 6 miejsce. Dekoracji zwycięzców dokonał Wojciech Fortuna – Mistrz Olimpijski w skokach narciarskich z Sapporo z 1972 roku.

Niedziela przyniosła narciarzom najwięcej sukcesów. W tym dniu grupa 20 narciarzy startowała w Supraskim „SkiFestiwalu”. Była to wielka impreza narciarska, w której uczestniczyli najmłodsi adepci tej dyscypliny w wieku przedszkolnym, klasy młodsze i starsze szkoły podstawowej, gimnazjum oraz rozegrano biegi w kategorii Open (najstarszy uczestnik miał 76 lat i startował w biegu na 10km). Dużą niespodziankę sprawili nasi narciarze w kategorii szkół podstawowych. Zdominowali oni wszystkie kategorie, w których startowali zostawiając w tyle zawodników z Zespołu Szkół Sportowych z Supraśla i Białegostoku. W licznej obsadzie dziewcząt klas I-II złoty medal na dystansie 500 metrów wywalczyła Maria Borys (kl. II) zaś srebro należało do Oliwi Borys (kl.I) – obie Start Malawicze. Równie dobrze zaprezentowały się młode zawodniczki ze Starej Kamionki. Ucz kl. I Patrycja Chomczyk na metę dotarła jako 4, Kinga Rećko 5, zaś Wiktoria Jakimik była 6, pozostawiając w tyle wiele rywalek. W tej samej kategorii Michał Szomko ze Starej Kamionki na metę zameldował się jako 1 a Filip Zajczyk z Malawicz dotarł jako 2. Dla dziewczynek tych i chłopców był to pierwszy start w zawodach narciarskich.

Swoją mistrzowską klasę potwierdziła po raz trzeci Kasia Rećko (Orliki Stara Kamionka), która w biegu na 1 km techniką dowolną pokonała wszystkie rywalki plasując się na pierwszym miejscu. Chwilę po niej  metę przekroczyła jako 2 Ela Łowczecka -zawodniczka Start Malawicze. Ula Kucharewicz po upadku na starcie dotarła na linię mety jako 5 zaś Ula Szomko musiała zadowolić się 10 pozycją. Swoją bardzo dobrą dyspozycję startową oraz równie mistrzowską klasę pokazała Julka Zajczyk (Start Malawicze), która w biegu sprinterskim na 1 km zdecydowanie pokonała wszystkie swoje  rywalki. Dobre 4 miejsce przypadło tym razem Ani Szomko ze Starej Kamionki, Zuzia Czabatorowicz była 5, Magda Ignatowicz, którą już na starcie skutecznie zblokowano dotarła na metę jako 7, Weronika Reszuta zajęła 9 miejsce, zaś Ewa Rećko musiała zadowolić się miejscem poza pierwszą dziesiątką.

Najstarsze nasze narciarki (klasy gimnazjalne I-III) startowały na dystansie 2 km techniką dowolną. Natalia Fiedorec powtórzyła sobotni wynik i wywalczyła sobie ponownie 4 lokatę. Kamila Rećko na metę dotarła 5 (obie Start Malawicze) zaś Monika Szomko (Orliki Stara Kamionka) metę przekroczyła jako 6.

Dla narciarek był to bardzo pracowity i wyczerpujący miesiąc, Zaliczyły już 9 startów, a kolejne czekają niebawem. Życzymy powodzenia!

Piotr Zaręba

Skip to content