Książka uczy i bawi

10 stycznia 2017 roku w Filii Bibliotecznej w Starej Kamionce rozpoczęły się zajęcia z cyklu pt. „Książka uczy i bawi”. Będą one kontynuacją współpracy ze Szkołą Podstawową w Starej Kamionce.

Kochamy naszych dziadków

W ubiegłym roku, uczniowie co miesiąc spotykali się z bibliotekarką Panią Marią Bach-Waleszczyk i uczestniczyli w zajęciach pt. „Z książką mi do twarzy”.

Pierwsze spotkanie nowego cyklu przebiegały ph. „Kochamy naszych dziadków” dotyczyło zbliżającego się Dnia Babci i Dnia Dziadka. Święto to obchodzone jest w Polsce od 1964 r. za sprawą tygodnika „Kobieta i życie”. Jest to doskonała okazja, do podziękowania naszym dziadkom za miłość i trud włożony w nasze wychowanie.

Na początku uczniowie mieli za zadanie rozwiązać krzyżówkę, której hasło miało naprowadzić ich na temat przeprowadzonych zajęć. Dzieci bardzo szybko poradziły sobie z zadaniem i wzięły udział w dyskusji przeprowadzonej przez bibliotekarkę panią Martę Bielskąoraz nauczycielkę panią Joannę Gejdel.

Wspólnymi siłami zostały udzielone odpowiedzi na pytania dotyczące dziadków i osób starszych. Dzieci z chęcią opowiadały o swoich babciach i dziadkach. Podkreślały jak istotną rolę pełnią oni w ich życiu, jak wiele mogli się od nich nauczyć.

Starsza grupa doskonale wymieniła cechy dziadków oraz formy pomocy osobom starszym w różnych sytuacjach (w domu, w ogrodzie, w sklepie czy w autobusie).

W trakcie zajęć nie mogło zabraknąć literatury związanej z tematem. Dzieci mogły obejrzeć wystawkę, oraz przeczytać wybrane książki. Były to m.in.:

  • wiersze Wandy Chotomskiej: „Wiersz dla babci”, „U babci jest słodko”, „Kwiaty dla dziadka”, „Uliczka naszej babci”, „Dzień dziadka”,
  • „Moja babcia czarownica” Jana Edwarda Kucharskiego,
  • „Babcia i słoń” Aliny i Jerzego Afanasjewów,
  • „Babcia Zynia i potwór Kazoar”,
  • „Czerwony Kapturek” oraz „Dziewczynka z zapałkami”.

Druga część spotkania przeznaczona była na prace plastyczne. Dzieci wykonały przepiękne laurki, które z dumą będą mogły wręczyć ukochanym dziadkom.

W zajęciach brało udział 20 dzieci oraz 3 nauczycieli. Kolejne zajęcia z cyklu pt. „Książka uczy i bawi” zaplanowane są na 14 lutego.

(KB)


Zobacz również

Skip to content