To jedyny taki pomnik w Polsce

„Niech pomnik przypomina o drodze do niepodległości, jaką wyznaczył Józef Piłsudski – potomnym. Głębokim przeżyciem był udział w tej uroczystości podniosłej i dostojnej na miarę chwili” – napisał 20 lat temu w księdze pamiątkowej Prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski po odsłonięciu Pomnika Marszałka Piłsudskiego w Sokółce. W niedzielę 20 listopada 2016 roku przypomniano jakże ważne w historii naszego miasta wydarzenie.

Pomnik Piłsudskiego w Sokółce

Na obchody 20. rocznicy odsłonięcia Pomnika Marszałka zaprosiła Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska. Uroczystość rozpoczęła się od złożenia kwiatów pod pomnikiem. Rocznicowe obchody były kontynuowane w Kawiarni „Lira”.

Pani Burmistrz powitała wszystkich obecnych, wśród których był m.in. Przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Piłsudskiego w Sokółce Kazimierz Wołyniec.

– Komitet został powołany 28 września 1995 roku uchwałą Rady Miejskiej w Sokółce. Zastępcami Przewodniczącego byli: Elżbieta Krupińska i Czesław Sańko. Funkcję Sekretarza objął Bernard Łuckiewicz, a Skarbnika – Marian Zajkowski. Członkami Komitetu zostali: Władysław Bolesta, Edward Ignatowicz, Antoni Jackiewicz, Stanisław Komendant, Romuald Murmyło, Krzysztof Sańko, Tadeusz Tumiel, Henryk Repucho i Wojciech Drewniak. Pomysł wybudowania Pomnika Marszałka zrodził się stąd, że wówczas uroczystości patriotyczne odbywały się w Sokółce pod Pomnikiem Wolności. Nie było to dobre miejsce do licznych zgromadzeń – wyjaśnił Kazimierz Wołyniec.

Komitet rozpoczął zbiórkę pieniędzy. Potrzebne było 30 tysięcy złotych. W ciągu roku na liście sponsorów zapisano 211 osób, instytucji i firm. Wpłaty wynosiły od 1 zł do 5 tysięcy zł. Fundacja Pomocy Krajowi w Londynie wpłaciła 250 funtów. Największą kwotę – 5 tys. zł – przekazał Urząd Miasta i Gminy Sokółka.

5 listopada 1996 roku na skwerze sąsiadującym z budynkiem Sądu Rejonowego w Sokółce ustawiono Pomnik Marszałka Piłsudskiego, na którym został zamontowany napis upamiętniający Bitwę nad Niemnem, jaką rozegrano jesienią 1920 roku w okolicach Sokółki.

– Był i nadal jest  to jedyny Pomnik Marszałka w Polsce, który przypominał bohaterów Bitwy nad Niemnem – podkreślił Kazimierz Wołyniec.

Autorem pomnika był Jerzy Grygorczuk. Odlew głowy Marszałka wykonał Leon Kochański z Hryniewicz koło Białegostoku.

Popiersie ma ok. 140 cm wysokości. Pełny odlew waży 256 kg. Zamontowana na pomniku tablica ma wymiary 75×55 cm i waży 38 kg.

– Działania Komitetu Budowy Pomnika bardzo wspierali ówcześni Burmistrzowie Sokółki – Stanisław Kozłowski i Czesław Sańko – przypomniał Kazimierz Wołyniec.

– Pamiętam, że w dniu odsłonięcia pomnika 20 listopada 1996 roku mieliśmy w Sokółce piękną pogodę. Taką aurą był zdziwiony nawet obecny na uroczystości Prezydent RP Ryszard Kaczorowski – powiedział Czesław Sańko.

Wszystkim osobom, które przyczyniły się do budowy Pomnika Marszałka w Sokółce podziękowali: Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska oraz Poseł na Sejm RP Kazimierz Baszko.

Pani Burmistrz wręczyła dla Kazimierza Wołyńca srebrną pamiątkową monetę okolicznościową.

Rocznicowe obchody uświetnił występ Zespołu Regionalnego Sokólskiego Ośrodka Kultury, prowadzonego przez Ewę Dębko. W zespole śpiewa Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

Część artystyczną przygotowała młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących pod kierunkiem nauczycielki Katarzyny Daszuty.

Ciekawą prelekcję o Marszałku Piłsudskim wygłosił Prezes Oddziału Białostockiego Związku Piłsudczyków i pracownik Oddziałowego Biura Lustracyjnego IPN w Białymstoku Piotr Siwicki.

(UM) Fot.: D. Biziuk

Skip to content