Ręce potrafią mówić i czytać

18 października 2016 r. w Bibliotece Publicznej w Sokółce uczniowie klasy IIId ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sokółce wraz ze swoją wychowawczynią panią Anną Bednarczyk uczestniczyli w spotkaniu ph. “Ręce potrafią mówić i czytać”.

Zdjęcie z zajęć

Celem spotkania było uwrażliwienie dzieci na osoby głuche, głuchonieme i niewidome oraz na znaczenie języka migowego i alfabetu Braille’a dla ludzi z niepełnosprawnością słuchową i wzrokową.

W pierwszej części spotkania bibliotekarka Katarzyna Bułkowska zapoznała uczniów z historią i znakami tworzącymi Polski Alfabet Braille’a. Trzecioklasiści wspólnie odczytywali znaki tworzące zdanie, a następnie samodzielnie w pięciu grupach odczytywali słowa związane ze szkołą. W drugiej części spotkania uczniowie pogłębiali swoją zeszłoroczną wiedzę z języka migowego. Razem z bibliotekarką migali miesiące. Przy miganiu zwierząt dzieci stwierdziły, że będą długo pamiętać znaki, ponieważ są bardzo skojarzone. Na do widzenia dostały pracę domową – odczytać trzy wyrazy i jedno zdanie napisane Polskim Językiem Braille’a.

(KB)


Zobacz również

Skip to content