Z książką im do twarzy

20 września 2016 r. Filia Biblioteki Publicznej w Starej Kamionce gościła grupę 22 uczniów klas I–V z miejscowej szkoły podstawowej. Od września obie placówki kontynuują współpracę poprzez cykl spotkań w ramach programu „Z książką nam do twarzy”.

Zdjęcie z zajęć

Każde zajęcia poświęcone są innej tematyce i składają się z części czytelniczej, plastyczno-technicznej oraz relaksacyjnej. Spotkania prowadzone są przez bibliotekarkę – panią Marię Bach-Waleszczyk oraz nauczycielkę/wychowawczynię świetlicy szkolnej – panią Joannę Gejdel. Dodatkową opiekę nad dziećmi sprawują panie Ewa Lewoniewska i Dorota Gudalewska.

Wrześniowe spotkanie upłynęło pod hasłem Świat zamknięty w poezji Ewy Szelburg-Zarembiny. 28 września przypada 30 rocznica śmierci pisarki, dlatego pani bibliotekarka postanowiła przypomnieć dzieciom jej postać i przedstawić ciekawe pozycje książkowe. Ewa Szelburg – Zarembina jest dobrze znana z twórczości dla dzieci i młodzieży. Najbardziej znanym tomikiem wierszyków jest „Idzie niebo ciemną nocą” o czym można było się przekonać podczas spotkania. Dzieci z zainteresowaniem oglądały książki, które przygotowała i przyniosła pani bibliotekarka.

Na wstępie pani Joanna Gejdel przedstawiła uczniom życiorys pisarki. Następnie dzieci głośno czytały wybrane przez siebie wiersze oraz baśń „O trzech braciach i żywej wodzie”. Druga część zajęć poświęcona była nauce obkładania książek kolorowym papierem oraz dekorowaniu plastikowych okładek na zeszyty. Dzieci były wielce zdziwione tym, że jeszcze nie tak dawno trzeba było wykorzystywać takie metody, aby mieć obłożony podręcznik czy ulubioną książkę. Na początku zadanie sprawiało pewne trudności, jak to zwykle bywa, ale z upływem czasu, uczniowie opanowali technikę i wszystko szło coraz sprawniej. Innym sposobem na niebanalną okładkę była zwykła okładka foliowa, którą należało ozdobić według swojego pomysłu. Końcowy efekt był imponujący. Zajęcia były bardzo ciekawe i pouczające.

Kolejne spotkania uczniów w bibliotece będą odbywały się w każdy pierwszy wtorek miesiąca.

(KB)


Zobacz również

Skip to content