Kresowy Festiwal Szachowy “Sokółka 2016”

W dniach 5-9 lipca 2016 r. w Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Sokółce odbył się VII Międzynarodowy Kresowy Festiwal Szachowy “Sokółka 2016”.

Norbert Kopeć Orient Sokółka

Organizatorem turnieju był LUKS Orient Sokółka, sędzią głównym był Leszek Zega – sędzia klasy krajowej. W turnieju brali udział reprezentacji czterech federacji szachowych: Polska, Białoruś, Ukraina, USA. Uczestniczyło w nim 67 zawodników, grający w trzech grupach A (20 zawodników) – zawodnicy z ELO (ranking międzynarodowy) i zawodnicy z rankingiem krajowym powyżej 1600, B (18 zawodników ) – zawodnicy bez rankingu ELO, grupa C – dzieci urodzone w 2008 roku i młodsze. LUKS Orient Sokółka reprezentowany był przez 18 zawodników.

Rozegrano 9 rund, najdłuższe partie trwały powyżej czterech godzin. Świetny start zanotował Norbert Kopeć, który zajął wysokie V miejsce w grupie A, pozostawiając za sobą wielu bardziej doświadczonych zawodników. Pokonał m.in. Evgienija Piankova z Ukrainy – mistrza międzynarodowego. Była to największa niespodzianka turnieju.

W grupie B – tuż za podium uplasował się debiutant – Jerzy Lis, który zdobył IV kategorię szachową. Kategorie szachowe zdobyli też: Magdalena Ciuchno – IV, Łukasz Szydłowski – V kat., Gabriel Zajkowski – V kat. Reprezentowali nas też: Jerzy Obuchowicz – VII miejsce, Waldemar Tryzna, Bartosz Stupak, Zuzanna Grygorczuk, Oskar Kondrat, Rafał Szydłowski, Nicolas Wierzbicki, Oliwia Radel, Gabriela Hapoń, Piotr Hapoń, Jan Giełażyn, Kornel Woronko, Aleksandra Stupak.

Impreza mogła się odbyć dzięki wsparciu finansowemu Województwa Podlaskiego.

LUKS Orient składa ogromne podziękowania, instytucjom i osobom, dzięki którym ten turniej był  zorganizowany: Dyrekcji Gimnazjum nr 1 w Sokółce za nieodpłatne udostępnienie sali do gry, Dyrektorowi OSiR Piotrowi Rygasiewiczowi – za pomoc w zakwaterowaniu zawodników, Jerzemu Lisowi – pasjonatowi szachów – właścicielowi „Domu Rodzinnego Serce” za wsparcie organizacyjne, zakwaterowanie gości i poczęstunek, mediom za relacje z naszego turnieju, rodzicom i zawodnikom za wszelką pomoc przy organizacji