Polska w baśniach i legendach

“Czytające piątki” to spotkania z udziałem osób niepełnosprawnych zainicjowane przez Bibliotekę Publiczną w Sokółce. Uczestniczą w nich podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej w Sokółce, Środowiskowego Domu Samopomocy w Sokółce oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce.

Pierwsze spotkania z poszczególnymi grupami odbyły się ph. Polska w baśniach i legendach. W tematykę historyczną wprowadziła uczestników przeczytana przez bibliotekarkę Joannę Bienasz legenda “U kolebki państwa polskiego”. Przypomniała ona kim jesteśmy i skąd się wywodzimy. W trakcie zajęć rozmawiano o początkach państwa Polskiego, a także o Chrzcie Polski, którego 1050 rocznicę w tym roku obchodzimy. Uczestnicy z wielkim zaciekawieniem i uwagą wysłuchali kilku baśni i legend (“O bazyliszku”, “O Lechu, Czechu i Rusie”, “O smoku wawelskim”), a także obejrzeli prezentację multimedialną “Wirtualne Gniezno i Biskupin”.

Dzięki filmikowi przenieśli się w czasy świetności łużyckiego grodu, poznali jego historię i życie codzienne ówczesnych mieszkańców. Uczestnicy zajęć również chętnie wzięli udział w rozwiązywaniu rebusów i zagadek związanych z tematyką spotkania. Oprócz udziału w zajęciach edukacyjnych podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej zwiedzili pomieszczenia biblioteki , w których gromadzone są książki. Bibliotekarka opowiedziała o zasadach funkcjonowania biblioteki, pokazała katalogi oraz nowoczesne regały. Na zakończenie zajęć uczestnicy obejrzeli wystawy prezentowane w holu biblioteki “Jesteśmy wyjątkowi” oraz „Od Cromwella po jeta – historia kasków motocyklowych”.

Kolejne spotkanie w ramach “Czytających piątków ” zaplanowane jest na 8 kwietnia.

(KB)


Zobacz również

Skip to content