W rocznicę tragicznych wydarzeń

Wspólną modlitwą pod Pomnikiem Zesłańców Sybiru w Sokółce uczczono pamięć Polaków, którzy 76 lat temu stali się ofiarą masowych deportacji na Sybir. W obchodach wzięli udział Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk oraz Sekretarz Sokółki Adam Łajkowski.

Krystyna Biziuk
Krystyna Biziuk przeżyła gehennę zesłania

– Dziękuję Państwu za tak liczne przybycie. Żadna z poprzednich rocznic nie zgromadziła w tym miejscu tylu osób – powiedziała nie kryjąc wzruszenia Krystyna Biziuk, która przeżyła gehennę zesłania.

W uroczystości pod pomnikiem uczestniczyła delegacja ze Starostwa Powiatowego w Sokółce, uczniowie sokólskich szkół wraz z nauczycielami i dyrekcją, służby mundurowe, duchowni, a także mieszkańcy Sokółki.

Przez wiele lat nie można było nawet mówić o tej bolesnej rocznicy – przypomniał Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk.

Starosta Sokólski Piotr Rećko wręczył pamiątkowy grawerton dla Krystyny Biziuk, której podziękował za kultywowanie pamięci o Polakach zesłanych na Syberię. Następnie poszczególne delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty

Modlitwę za tych, którzy nie wrócili z nieludzkiej ziemi poprowadził Dziekan Dekanatu Sokólskiego ks. Stanisław Gniedziejko.

Zgromadzeni pod pomnikiem obejrzeli krótką część artystyczną przygotowaną przez młodzież z Zespołu Szkół.

Od 10 lutego 1940 do czerwca 1941 roku władze Związku Radzieckiego zorganizowały cztery wywózki na Wschód obywateli polskich różnych narodowości. Związek Sybiraków przyjmuje, że w sumie wywieziono 1 mln 350 tys. Polaków.

(UM) Fot.: D. Biziuk

Skip to content