Na Tłustej Niedzieli w Sokółce

Już po raz czwarty nasze miasto gościło uczestników Tłustej Niedzieli z Morsami i Pączkami. Impreza odbyła się 31 stycznia nad sokólskim zalewem. Jej organizatorzy to: Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska, Sokólski Ośrodek Kultury oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sokółce. Patronat honorowy sprawował Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński.

Tłusta Niedziela 2016

Tłusta Niedziela narodziła się w Sokółce w 2013 roku. Organizowana jest ona zawsze w niedzielę poprzedzającą Tłusty Czwartek, a jej punktem kulminacyjnym jest wspólna kąpiel morsów połączona z degustacją pączków w przeręblu. Każda edycja imprezy ma inne hasło przewodnie. W poprzednim roku uczestników tego wydarzenia obowiązywały stroje hawajskie. Tym razem Tłusta Niedziela przebiegała pod hasłem „Spotkanie z góralami”. Wspólnie z morsami bawili się członkowie Regionalnego Zespołu „Dolina Popradu” z Piwnicznej – Zdroju, którzy zapewnili również oprawę muzyczną imprezy.

W IV Tłustej Niedzieli wzięły udział morsy z różnych zakątków Podlasia – Białegostoku, Wasilkowa, Supraśla, Drohiczyna, Siemiatycz, Łap, Uhowa, Brańska, Augustowa, Lipska, Dąbrowy Białostockiej, Kuźnicy, Krynek i oczywiście Sokółki. Po raz pierwszy na Tłustą Niedzielę do Sokółki przyjechała grupa Biskupieckich Morsów.

Uczestników imprezy powitał Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk. Morsy pozdrowił też Poseł Mieczysław Kazimierz Baszko, a także Paweł Żuk z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego i Robert Konował z Nadleśnictwa Krynki z siedzibą w Poczopku.

Na wszystkie morsowe grupy czekała słodka niespodzianka. Po części oficjalnej przyszła pora na ogniste powitanie górali i wspólne wykonanie „Bystrej wody”.

Kolejnym punktem programu były konkurencje sportowe, czyli szranki z góralami. Morsy wystartowały w przeciąganiu oscypka, czyli przeciąganiu liny, na środku której umocowano oryginalny oscypek. Była też widowiskowa konkurencja morsy na góralach i zadanie o nazwie „apetyt na góry”.

Ogromne zainteresowanie wzbudziły I Ogólnopolskie Mistrzostwa Morsów ph. „Taczanie w śmietanie”. Wystartowały w nich dwie drużyny. Każda z nich otrzymała po kilka wiader śmietany i specjalne ubrania. Śmietanowa bitwa została rozegrana błyskawicznie, a jej uczestnicy otrzymali w nagrodę śmietanowy tort.

Po wspólnej rozgrzewce przyszła pora na kąpiel połączoną z degustacją pączków w przeręblu. Amatorom zimowych klimatów przygrywał góralski zespół. Na pierwsze w życiu morsowanie zdecydowało się też dwóch górali z „Doliny Popradu”.

– Pączki w przeręblu smakują wybornie – przekonywały morsy.

Na uczestników kąpieli czekały potrawy z podlaskiej kuchni polowej i certyfikaty w postaci pamiątkowych zdjęć z fotobudki. Publiczność wzięła udział w adresowanym do niej konkursie ekologicznym.

Imprezę zakończyły wspólne pląsy, podczas których prym wodziły Biskupieckie i Podlaskie Morsy.

Przez całą Tłustą Niedzielę w Sokółce trwała rejestracja dawców szpiku kostnego.

Organizatorzy serdecznie dziękują harcerzom i strażakom za pomoc okazaną przy przygotowaniu i przeprowadzeniu imprezy.

Serdecznie dziękujemy też sponsorom, wśród których byli:

  • Bricomarche
  • Nadleśnictwo Krynki z siedzibą w Poczopku
  • Metal Fach
  • Eko Grill
  • Krespol
  • Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji
  • Jaskółka Sokółka
  • PGE Dystrybucja S.A. Oddział Białystok
  • Kaweta
  • „Karczma za płotem” w Czarnej Białostockiej

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowały portale: Sokolka.pl oraz isokolka.eu

(UM) Fot.: D. Biziuk


Zobacz również

Skip to content