Sztafeta wyruszyła w trasę

Młodzież z Wilna, Augustowa, Sejn, Kuźnicy i Sokółki oraz członkowie Stowarzyszenia Odra – Niemen ze Śląska i Stowarzyszenia Historycznego im. Bohaterów Ziemi Sokólskiej – wszyscy oni biegną w II Sztafecie Niepodległości, która wystartowała z Sokółki w piątek 18 września. Jej uczestnicy mają do pokonania 150 kilometrów. Na metę w Berżnikach sztafeta dobiegnie w niedzielę 20 września.

95. rocznicę Bitwy Niemeńskiej, której część rozegrała się na Ziemi Sokólskiej, uświetnią obchody, które zaplanowano na 18 i 20 września.

foto

Start Sztafety Niepodległości poprzedziło złożenie kwiatów przy grobach żołnierzy poległych podczas kampanii 1920 roku oraz uroczysta msza, jaką odprawiono w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce.

Uczestnicy obchodów przeszli następnie pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Kolumnę prowadziła Miejska Orkiestra Dęta, działająca przy sokólskim Gimnazjum nr 1.

Zebranych powitała Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska, która wystąpiła w roli gospodarza uroczystości. Pani Burmistrz życzyła uczestnikom sztafety wielu pozytywnych emocji. Przypomniała też, że w ciągu trzech dni odwiedzą oni groby tych, którzy oddali swe życie w obronie Ojczyzny. Jestem dumna z Was! Jako młodzi ludzie, podnosząc ten trud biegu w sztafecie niepodległościowej, dajecie świadectwo polskości, czcicie pamięć poległych oraz dajecie nadzieję Polakom na Wschodzie, że “” … jeszcze Polska nie zginęła”!

Głos zabrali również: Krzysztof Promiński ze Stowarzyszenia Historycznego im. Bohaterów Ziemi Sokólskiej, Poseł Dariusz Piontkowski oraz ks. Dariusz Stańczyk, który przyjechał do Sokółki z grupą wileńskich harcerzy.

Sygnał do startu sztafety wydała Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

W sumie na trasie spotka się blisko 150 biegaczy.

Zapraszamy do wzięcia udziału w uroczystościach związanych z obchodami 95. rocznicy Bitwy Niemeńskiej, które zaplanowano na niedzielę 20 września. Uświetni je zespół góralski „Dolina Popradu”.

(UM) Fot.: D. Biziuk

Skip to content