O bezpieczeństwie w życiu codziennym

W ramach kampanii “Bezpieczny senior”, Biblioteka Publiczna w Sokółce zaprosiła na spotkanie z przedstawicielami Policji – aspirantem sztabowym Martą Rudź  i aspirantem Łukaszem Kuryłowiczem.

Sprawcy przestępstw dokonywanych na osobach starszych działają w różnorodny sposób i za pomocą różnych metod. Wykorzystują zaufanie, samotność i “dobre serce” ludzi. Oszuści pukają do drzwi pod różnymi pretekstami, np. z prośbą o wodę, czy coś do jedzenia, podają się za osoby urzędowe, np. listonosza, pracownika opieki społecznej, funkcjonariusza Policji, a nawet kogoś z rodziny.

Aby uniknąć sytuacji, w której można stać się ofiarą bezdusznych przestępców Policjanci przypomnieli kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa:

  • przed otwarciem drzwi spojrzeć przez wizjer w drzwiach lub okno – kto to?
  • jeśli nie znamy odwiedzającego – spytać o cel wizyty, poprosić o pokazanie dowodu tożsamości lub legitymacji służbowej, identyfikatora
  • w razie wątpliwości należy umówić się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi.

(KB)


Zobacz również

Skip to content