Trwa rekrutacja do przedszkoli i żłobka

przedszkolaki

Wczesna edukacja jest bardzo ważna dla wszechstronnego rozwoju dziecka i nie należy jej zaniedbywać. Żłobek i przedszkole to miejsca przyjazne wszystkim dzieciom. Poprzez kontakt z rówieśnikami, maluszek poznaje zasady i reguły społeczne obowiązujące w świecie. Uczy się dzielić z innymi, czekać na swoją kolej, współpracować. Grupa przedszkolna, czy też żłobkowa stanowi małą, ale różnorodną społeczność, w której uwidaczniają się różne charaktery, temperamenty i zdolności.

Drogi Rodzicu, zapisz swoje dziecko do przedszkola! Są jeszcze wolne miejsca w naszych placówkach:

  • przedszkole nr 1, ul. Sikorskiego 4 (kilka miejsc dla 3-4 latków), tel. 857112096
  • przedszkole nr 2, Osiedle Zielone 5, tel. 857112043
  • przedszkole nr 4, ul. Kołłątaja 22, tel. 857112466
  • żłobek, Osiedle Centrum 18 (dzieci od 1 roku życia), tel. 857112539

W wymienionych placówkach dziecko uczy się przede wszystkim poprzez zabawę, która służy zaspokojeniu potrzeby ekspresji, twórczości, dostarcza wielu radosnych przeżyć. Jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju, dlatego należy pamiętać, że dla dziecka zabawa jest nie tylko przyjemnością, ale również i nauką, podczas której zdobywa nowe umiejętności, uczy się samodzielnego myślenia, poszerza swoją wiedzę i horyzonty, rozwija wyobraźnię i kreatywność. W placówce przyzwyczaja się spędzać czas poza swoją rodziną, rozwija poczucie niezależności, uczy się porozumiewać z innymi przy pomocy zdań w miarę, jak jego zdolności językowe rozwijają się. Dwulatki, które do tej pory niewiele mówiły, nagle stają się rozmowne.

W przedszkolu diagnozowana jest wymowa i kompetencje językowe, w razie konieczności dziecko korzysta z terapii logopedycznej. Maluszek rozwija się w aspekcie psychoruchowym, ponieważ za rozwojem ruchowym, podąża rozwój psychiczny. Zajęcia takie, jak gimnastyka, rytmika, tańce i zawody sportowe, z pewnością przyczyniają się do tego. Oprócz tego podczas tzw. „zajęć stolikowych” dzieci ćwiczą sprawność manualną np. lepiąc z plasteliny, rysując, malując, która stanowi podstawę późniejszej nauki pisania. Zajęcia ruchowe rozwijają sprawność i kondycję fizyczną, ale również rozładowują energię. Bardzo dobrym miejscem na spożytkowanie nadmiaru energii dzieci, jest ogród przedszkolny, gdzie przedszkolaki mogą wybawić się do woli na świeżym powietrzu. Znaczenie również mają różnorodne zabawy sportowe, podczas których dziecko poznaje smak rywalizacji, zwycięstwa czy gorycz porażki. Ponadto już od najmłodszych lat dziecko ma możliwość nauki języka angielskiego i w ten sposób poszerza swoje kompetencje językowe.

Przedszkole, jak sama jego nazwa wskazuje, jest miejscem, w którym dziecko zostaje przygotowane do szkoły. Dla dzieci, które uczęszczają na zajęcia przedszkolne, przejście do szkoły podstawowej będzie łatwiejsze dla nich jak i dla ich rodziców. Uczęszczanie dziecka do przedszkola przynosi korzyści zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Dzieci zdobywają nowe umiejętności, a rodzice mają czas na pracę zawodową oraz co bezcenne mają możliwość spotkań z innymi rodzicami i specjalistami, mogą nawiązać kontakty w lokalnej społeczności, otrzymać wsparcie i informacje związane z zagadnieniami rodzicielstwa i pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Anna Żemajduk
Wydział Oświaty i Polityki Społecznej


Zobacz również