Dobre występy młodych narciarek

Mimo, że w tym sezonie zima płatała figla narciarzom, udało się przeprowadzić pierwsze na Podlasiu zawody narciarskie. 25 stycznia 2015 r. odbył się VI Międzynarodowy Bieg Narciarski o Puchar Bieguna Zimna na terenie WOSiR Szelment.

Zdjęcie z biegu narciarskiego

Kapryśna zima sprawiła, że aby przeprowadzić biegi, organizatorzy byli zmuszeni zmienić miejsce zawodów. Tym razem trasa została wytyczona między budynkami i parkingami WOSiR Szelment a podnóżem Jesionowej Góry. Pętlę o długości 1250m, zawodnicy w zależności od kategorii wiekowej pokonywali od jednego do ośmiu razy. W zaciętej  rywalizacji wzięło udział około 150 zawodników i zawodniczek z Polski i Litwy. Już tradycyjnie honorowym sędzią startowym byli Józef Łuszczek (były mistrz świata w biegach narciarskich) i Wojciech Fortuna (były mistrz olimpijski w skokach).

W zawodach uczestniczyły również narciarki z UKS Orliki w Starej Kamionce i UKS START w Malawiczach Dolnych. Zawodniczki startowały na dystansie 2,5 km oraz 1250 metrów. W kategorii dziewcząt rocznik 2001-2002 Monika Szomko zajęła 7 miejsce, Natalia Fiedorec była 10. Natomiast w kategorii rocznika 2003 i młodsi Kamila Rećko zajęła 4 miejsce, a Julia Zajczyk była 10. 

Natomiast 1 stycznia 2015 roku nasze narciarki biegowe zmagały się w międzynarodowej obsadzie w XXVII Biegu Jaćwingów w Gołdapi. Łącznie startowało kilkuset zawodników i zawodniczek  z  Polski i Litwy na dystansach od 3 km do 22 km. W kategorii dziewcząt klas VI–II po zaciętej walce Monika Szomko z UKS Orliki w Starej Kamionce wywalczyła 2 miejsce. Równie świetnie wypadły zawodniczki UKS Start w Malawiczach: Kamila Rećko uklasowała się na 6 miejscu zaś najmłodsza Julia Zajczyk (kl. IV) była 11 pokonując m.in. starsze rywalki z innych klubów.

Pierwsze swoje sukcesy w tym sezonie narciarskim dziewczęta zawdzięczają wytężonej pracy na zimowym obozie przygotowawczym, który odbył się na początku grudnia 2014 roku w Pecu pod Śnieżką w Czechach. Na obozie narciarskim młode zawodniczki doskonaliły techniki stylu klasycznego i łyżwowego na bardzo dobrze przygotowanych trasach narciarskich, uczęszczały na basen, podziwiały piękno polskich i czeskich Karkonoszy, poznały czeską kuchnię, kulturę i gościnność oraz aby nie mieć zaległości szkolnych pilnie pochłaniały wiedzę na wieczornej odrabiance. Podczas trwania obozu dziewczynki przejechały na nartach łącznie około 180 km.

Piotr Zaręba

Skip to content