Dobre występy młodych narciarek

Mimo, że w tym sezonie zima płatała figla narciarzom, udało się przeprowadzić pierwsze na Podlasiu zawody narciarskie. 25 stycznia 2015 r. odbył się VI Międzynarodowy Bieg Narciarski o Puchar Bieguna Zimna na terenie WOSiR Szelment.

Zdjęcie z biegu narciarskiego

Kapryśna zima sprawiła, że aby przeprowadzić biegi, organizatorzy byli zmuszeni zmienić miejsce zawodów. Tym razem trasa została wytyczona między budynkami i parkingami WOSiR Szelment a podnóżem Jesionowej Góry. Pętlę o długości 1250m, zawodnicy w zależności od kategorii wiekowej pokonywali od jednego do ośmiu razy. W zaciętej  rywalizacji wzięło udział około 150 zawodników i zawodniczek z Polski i Litwy. Już tradycyjnie honorowym sędzią startowym byli Józef Łuszczek (były mistrz świata w biegach narciarskich) i Wojciech Fortuna (były mistrz olimpijski w skokach).

W zawodach uczestniczyły również narciarki z UKS Orliki w Starej Kamionce i UKS START w Malawiczach Dolnych. Zawodniczki startowały na dystansie 2,5 km oraz 1250 metrów. W kategorii dziewcząt rocznik 2001-2002 Monika Szomko zajęła 7 miejsce, Natalia Fiedorec była 10. Natomiast w kategorii rocznika 2003 i młodsi Kamila Rećko zajęła 4 miejsce, a Julia Zajczyk była 10. 

Natomiast 1 stycznia 2015 roku nasze narciarki biegowe zmagały się w międzynarodowej obsadzie w XXVII Biegu Jaćwingów w Gołdapi. Łącznie startowało kilkuset zawodników i zawodniczek  z  Polski i Litwy na dystansach od 3 km do 22 km. W kategorii dziewcząt klas VI–II po zaciętej walce Monika Szomko z UKS Orliki w Starej Kamionce wywalczyła 2 miejsce. Równie świetnie wypadły zawodniczki UKS Start w Malawiczach: Kamila Rećko uklasowała się na 6 miejscu zaś najmłodsza Julia Zajczyk (kl. IV) była 11 pokonując m.in. starsze rywalki z innych klubów.

Pierwsze swoje sukcesy w tym sezonie narciarskim dziewczęta zawdzięczają wytężonej pracy na zimowym obozie przygotowawczym, który odbył się na początku grudnia 2014 roku w Pecu pod Śnieżką w Czechach. Na obozie narciarskim młode zawodniczki doskonaliły techniki stylu klasycznego i łyżwowego na bardzo dobrze przygotowanych trasach narciarskich, uczęszczały na basen, podziwiały piękno polskich i czeskich Karkonoszy, poznały czeską kuchnię, kulturę i gościnność oraz aby nie mieć zaległości szkolnych pilnie pochłaniały wiedzę na wieczornej odrabiance. Podczas trwania obozu dziewczynki przejechały na nartach łącznie około 180 km.

Piotr Zaręba


Zobacz również

Skip to content