Wystawa grafiki w bibliotece

Biblioteka Publiczna serdecznie zaprasza na wrześniową wystawę Władysława Pietruka, pt. “Architektura Sokółki i okolic”. Instalację można oglądać w godzinach pracy biblioteki (poniedziałek-sobota), Os. Centrum 21.

Władysław Pietruk urodził się w 1952 roku w Narojkach koło Drohiczyna nad Bugiem. Artystyczną edukację rozpoczął w Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu, kończąc je ze specjalnością tkactwo artystyczne. Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki: w latach 1973-79 studiował w Wyższej Szkole Grafiki i Grafiki Książkowej w Lipsku. Uzyskał dyplom w pracowni prof. I. Horlbeck Kappler w zakresie specjalności: grafika książkowa. W tamtym okresie twórczości szczególnie interesował się plakatem (zdobywając liczne wyróżnienia i nagrody).

Dziś jest jedynym z największych grafików – dokumentalistów ziemi Podlaskiej. Jest artystą silnie związanym z Podlasiem, „sejsmografem” szczególnie wrażliwym na krajobraz białostocki, z którym czuje ścisłą więź, najbardziej intymny związek, bo jest to jego ziemia rodzinna. Władysław Pietruk wydał ponad 50 tek z rysunkami architektury i przyrody regionu (wykaz publikacji w zakładce twórczość) oraz dwa albumy, w tym w 2011 r. „Architektura, Przyroda województwa Podlaskiego”, który jest ukoronowaniem ponad 30 lat pracy twórczej związanej z Podlasiem.

Bogate archiwum jego grafiki, wykonywanej tuszem i piórkiem, jest jednym z największych zbiorów dokumentacji artystycznej architektury i przyrody Podlasia. To fenomen na skalę narodową, a być może nawet europejską – podkreślają krytycy. Wiele z obiektów, które utrwalił w swoich dziełach dziś już nie istnieje. Z fascynacji znikającą z krajobrazu architekturą drewnianą, budownictwem wsi, osad i miasteczek, poprzez urzeczenie przyrodą tego regionu i pasję dokumentowania zmieniającej się przestrzeni miejskiej, jego artystyczny dorobek ukazuje przeszłość, teraźniejszość, a przede wszystkim piękno i ducha wielokulturowości (współistniejące kościoły, cerkwie, synagogi i meczety) tego ciekawego regionu.

Od 2006 roku artysta żyje i tworzy w Królowym Moście, małej miejscowości malowniczo położonej na skraju Puszczy Knyszyńskiej. Urok tego zapomnianego przez świat zakątka ziemi daje natchnienie i spokój tak potrzebny do benedyktyńskiej pracy artysty grafika, a otaczająca przyroda inspiruje do, porzuconego na jakiś czas, malarstwa sztalugowego oraz miedziorytu.

(KB)

Skip to content