Zaproszenie do Igrył na wystawę

Stowarzyszenie Dziedzictwo Kulturowe Igrył serdecznie zaprasza w niedzielę 24 sierpnia 2014 roku na godzinę 14:00 do Igrył (boisko sportowe) na wystawę plenerową wypożyczoną z Białostockiego Muzeum Wsi, autorstwa Elżbiety Jakimik „Romowie Podlasia – od taboru po współczesność”.

z-archiwum-bmw

Ekspozycja to prezentacja fotografii z życia społeczności romskiej od I połowy XX wieku do czasów współczesnych. Fotografie przedstawiają zarówno życie codzienne Romów, jak i ważne wydarzenia rodzinne oraz religijne. Zaprezentowany materiał jest efektem kilkumiesięcznej pracy badawczej autorki wystawy, podjętej w ramach programu stypendialnego Marszałka Województwa Podlaskiego. Wystawa jest efektem współpracy ze starszym pokoleniem Romów, którzy chcą ocalić od zapomnienia ich ginącą kulturę.

Uzupełnieniem wystawy będzie wykład Elżbiety Jakimik „Romowie Podlasia – tradycja i kultura”. Po wykładzie odbędzie się otwarta dyskusja, na którą zaprosiliśmy Romni Danutę Ciwińską. Bezpośrednio do przedstawicielki społeczności romskiej uczestnicy spotkania będą mogli zadawać pytania dotyczące kultury i tradycji, jak romanipen czy mageripen. Oprawę muzyczną spotkania zapewni zespół „Cygańskie Serca”
Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach projektu” Z Romami nam po drodze – romskie jadło i muzyka, to co w duszy nam gra” dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

dziedzictwo_igryl_fio
Skip to content