Pomysł na kurczaki

Już po raz czwarty Sokółka gościła uczestników imprezy ph. “Wielkie Grillowanie z Kurczakiem – najlepszym smakiem”. Do wspólnej zabawy zaprosił Krajowy Związek Grup Producentów Rolnych – Izba Gospodarcza w Warszawie. Współorganizatorami imprezy byli: Burmistrz Sokółki, Sokólski Ośrodek Kultury oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sokółce. “Wielkie Grillowanie…” sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego.

grillowanie_20114-057

Amatorzy kurczakowych przysmaków spotkali się w niedzielę 6 lipca nad zalewem w Sokółce. Festyn otworzył Alfred Głuszyński, wiceprezes Krajowego Związku Grup Producentów Rolnych. – Zapraszam wszystkich na wielkie grillowanie. Jerzy Owsiak mówi, że jego Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy będzie grała do końca świata i jeden dzień dłużej. My będziemy grilować do końca świata i dwa dni dłużej – powiedział Alfred Głuszyński.

Nad jeziorem pojawiła się grupa szlachciców i szlachcianek. Swoje przybycie oznajmili wystrzałem z armaty. Jak na imprezę w takim towarzystwie przystało, szlachta przygotowała biesiadę szlachecką. Były popisy szablą, więzienie w dybach i mnóstwo innych atrakcji. Przez całą niedzielę rozegrano kilka konkursów z udziałem publiczności. Na pierwszy ogień poszedł konkurs na sałatkę z kurczakiem. Największe uznanie zdobył przysmak zaserwowany przez Rodzinę Kurstak z Sokółki. Drugim miejscem wyróżniono sałatkę autorstwa Małgorzaty Domin i Mirosławy Martens z Sokółki. Trzecią lokatę zajęła Rodzina Nowosadów z Sokółki.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się III Mistrzostwa Świata w Jedzeniu Jajek na Czas. Ich uczestnicy musieli w ciągu 3 minut obrać i zjeść jak najwięcej jajek. Mistrzem został Adrian Tochwin z Sokółki, który w regulaminowym czasie skonsumował osiem jajek. Drugi był Piotr Wojewnik z Dąbrowy Białostockiej, zaś trzeci – Andrzej Lubecki z miejscowości Horczaki Dolne koło Szudziałowa.
W konkursie “Pożeracze ud” chodziło o zjedzenie jak największej ilości kurzych podudzi zawieszonych na sznurkach. Trudność zadania polegała na tym, że kurczakowych porcji nie można było dotykać rękami. Zwyciężył Kamil Kwiatkowski z Zaścianek koło Sokółki. Drugą lokatę zajął Rafał Puszko z Wojnach w pobliżu Sokółki, a trzecią – sokółczanin Piotr Ignatowicz.
Do konkursu “Rzut kurzą łapką do celu” zgłosiło się trzech panów. Najcelniej rzucał Grzegorz Sawoń z Sokółki. Drugie miejsce zdobył Marcin Rećko z Sokółki, natomiast trzecie – Marcin Uss z Wrocławia.
Publiczność miała również okazję wypróbować swoje umiejętności kucharskie w konkursie na grillowanego kurczaka. Zaszczytny tytuł Mistrza Grillowania zdobył Dawid Taudul, 19-latek z Sokółki. Droga była Alla Szymczuk z Sokółki. Trzecie miejsce zajął sokółczanin Eugeniusz Horosz. Cenne nagrody dla uczestników konkursowych zmagań zakupiono ze środków Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego.

W trakcie imprezy na pokaz kulinarny zaprosił kucharz z Armenii – Sarkis Sako Chichian. Sarkis pracuje w sokólskim Pubie “U Matczaka”. Ormianin przygotował sześć potraw z kurczaków. Kucharz doprawiał drobiowe mięso ormiańskimi przyprawami. Każdy, kto spróbował tych rarytasów, chwalił talent kulinarny Ormianina. Na wszystkich uczestników grillowego pikniku nad jeziorem czekały darmowe porcje drobiowych wyrobów. W trakcie imprezy na scenie wystąpili: Jarosław Rynkiewicz z zespołem, grupy Golden i Imperium. Kolejne wspólne grillowanie w Sokółce – już za rok.

(UM) Fot.: D. Biziuk


Zobacz również

Skip to content